Košická zoo oslavuje štvrťstoročnicu od svojho vzniku
Košice - Práve dnes - 1. júla - si v košickej zoo v Kavečanoch pripomínajú 25. rokov svojho trvania. "Vznikla na základe poverenia vtedajšieho
Eva Mikulová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Košice - Práve dnes - 1. júla - si v košickej zoo v Kavečanoch pripomínajú 25. rokov svojho trvania.
"Vznikla na základe poverenia vtedajšieho mestského výboru, pretože Východoslovenský kraj bol v tom čase jediným, ktorý nemal zoo v rámci Československa. Ja som bol od roku 1978 členom prípravného štábu, ktorý riešil, kde sa bude naša zoo nachádzať a aký bude mať charakter," priblížil nám začiatky zoo riaditeľ Karol Seman. Pri založení zoo im veľmi pomohol známy odborník a cestovateľ Jozef Vágner zo safari zoo z Dvora Králové.
"Pomohol nám vybrať vhodnú lokalitu. Mali sme ich pôvodne vytypovaných desať, lenže ako najvhodnejšie sa ukázali Kavečany, pre náš zámer venovať sa najmä euroazijskej faune."
Prvým zvieraťom v zoo bola huculská kobylka Líza, k nej pribudli ďalšie dve hucule. Postupne v zoo odchovali 78 žriebät týchto koní a dnes chovajú 11 huculov. Podľa slov K. Semana, práve hucule považuje za najcennejší chovateľský úspech: "Huculom hrozilo vyhynutie a práve naša práca s nimi bola taká dobrá, že naše hucule zaradili do slovenského genofondu. Príjemné je aj to, že po piatich rokoch sa nám opäť kobyly ožrebili a už sa nám narodili tri žriebätá a jedno je na ceste. O hucule kedysi nebol záujem, lenže po vstupe do EÚ sa ich popularita zvýšila. Samozrejme, z návštevníckeho hľadiska je najväčší úspech narodenie piatich medvieďat, ktoré sú už zapísané v Guinnesovej knihe rekordov."
Ročne sa v zoo narodí vyše 200 mláďat a s plochou 288 hektárov je treťou najväčšou v Európe. Na prvých dvoch miestach sa nachádzajú dve zoo v Anglicku. Zvieratá získávajú nákupom, výmenou medzi inými zoo alebo vlastným chovom.
"Iné možnosti nemáme. Zákon o ochrane prírody nám nedovoľuje získávať zvieratá z voľnej prírody."
Keďže každé nové zviera (okrem vlastného odchovu), ktoré pribudne do zoo, musí prejsť 28-dňovou karanténou, v tomto roku chcú postaviť ubikáciu na karanténu. Bude stáť 3 milióny korún.
"Keďže zriaďovateľom zoo je mesto, každoročne nám z rozpočtu vydelí určitú čiastku. Na tento rok je to 15, 2 milióna korún. Od sponzorov a predajom zvierat získame asi 5 miliónov korún a zo vstupného je to asi 1,5 milióna Sk. Vstupné sme však nezvýšili už tri roky a ani ho zvýšiť nemienime," upresnil K. Seman a dodal:
"Aj vo svete je každá zoo financovaná z nejakých zdrojov, buď mecenášmi alebo z verejných financií."
V košickej zoo je celoročná prevádzka a je tam zamestnaných 50 ľudí. Letná sezóna začína od 1. apríla do 31. októbra a je verejnosti prístupná denne od 9.00 do 19.00 hod. (na rozdiel od zimnej sezóny, keď sú otváracie hodiny od 10.00 do 15.00 hod. a niektoré zvieratá sú zazimované). Keďže zoo je pútavé najmä pre deti, každú nedeľu sa počas leta organizujú rôzne zábavné akcie.
Riaditeľ K. Seman vie, že pre najmenších sú okrem opíc a medveďov najatraktívnejšie zvieratká šelmy. Preto po smrti posledného tigra sumatranského, ktorý zomrel pred dvoma mesiacmi na starobu, uvažujú o získaní nových veľkých dravcov: "Pôvodne sme mali získať dvoch tigrov z bratislavskej zoo, ale nateraz to padlo. Snažíme sa ich však získať z iných zoo," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári