Považského múzea zo Žiliny. Predtým s ňou zožali úspech takmer v celej Európe, teraz ´bojujú´ o priazeň tunajšej verejnosti.
Kolekcia obsahuje diela, ktoré približujú využitie drôtu v minulosti - najmä v úžitkových predmetoch, ale aj originálnu úžitkovú i voľnú tvorbu súčasných autorov, ktorí posúvajú remeselnú tradíciu do nových polôh. Medzi najtypickejšími výrobkami starých majstrov sa nachádzajú aj ojedinelé misky s kremnickou kameninou uprostred dekoratívneho drôteného výpletu. Zaujímavé sú vešiaky, podložky pod horúce hrnce a žehličky s rôznou ornamentálnou výzdobou. Vystavené sú tiež zriedkavo sa vyskytujúce spony na spisy, detské hračky, či vtáčie klietky.
Okrem pôsobivých vystavených exponátov sa verejnosť na nedávnej vernisáži mohla pokochať aj pohľadom na to, ako tieto výrobky pod rukami drotára vznikajú. Štefan Smržík z Námestova totiž svoje majstrovstvo dokumentoval nielen hotovými výrobkami, ale vznik misiek či iných predmetov predviedol priamo na dvore múzea.
"Drotárstvu sa venujem šesť rokov. Robím ho ako hobby, inak som zamestnaný u nás v ZŤS-ke," hovorí drotár, ktorý začínal výrobou kovaných svietnikov, do ktorých postupne začal vplietať drôt. Ten ho očaril, keď s ním začal robiť jeho brat, postupne s ním začal pracovať aj on. "Chce to predovšetkým veľa trpezlivosti, pretože ak si to človek neodsedí, nevidí výsledok. A musí tam byť, samozrejme, aj troška zručnosti."
Najradšej robí svietniky, ktoré kombinuje aj s miskami. "Ale môžu to byť aj samostatné svietniky. Fascinuje ma na nich totiž oheň a svetlo."
Domácnosť Š. Smržíka by ste si určite s inou nepomýlili. Všade je totiž mnoho drôtu - nespracovaného i v podobe rôznych doplnkov. "Najnetradičnejším miestom, kde máme drôtené doplnky, je kúpeľňa. Pretože ešte aj mydlovničku či držiak na zubné kefky a pastu som si vyrobil." Samozrejme, je to aj jeho častý podarúnok pre najbližších. Ak totiž pre niekoho niečo nevyrobí, ale kúpi, často je dotyčný sklamaný.
Inšpiráciu čerpá z tradičných vzorov drotárov, ale realizuje aj vlastné nápady. Okrem úžitkových predmetov vyrába aj plastiky zvierat či betlehemy. Čaro drotárčiny preňho spočíva najmä v okulahodiacej jednoduchosti i praktickom využití. Hoci, ako tvrdí, o toto remeslo sa aj terajšia mlaď zaujíma, či sa aj jedno z jeho piatich detí bude tomu venovať, ukáže až čas. "Dvaja synovia mi občas pomôžu, ale príliš ich to neťahá. Najviac to láka prostrednú dcéru, ktorá vyrába prstienky," dodáva Š. Smržík, ktorý sa netají, že hoci chodí do práce, omnoho radšej má drotárstvo.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári