Jánošík hľadá investora na rekonštrukciu, spolufinancovanie ponúka mestská časť
Košice - Rekonštrukciou kultúrneho domu Jánošík vo Vyšnom Opátskom sa poslanci miestneho zastupiteľstva zaoberali už niekoľkokrát. Aj na poslednom
Kveta Podhorská
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
hľadali cestu, ako budovu, v ktorej sídli aj miestny úrad opraviť a vrátiť do nej život, aby neprodukovala len stratu, ale prinášala mestskej časti aj nejaký osoh. Vyše 50 percent nákladov na miestnu správu pohlcuje z rozpočtu práve tento objekt, ktorý sa nevyužíva.
O tom, akým smerom sa vybrať, či zachovať v tomto kultúrnom stánku len kultúru alebo sa zamerať na podnikateľské aktivity, diskutovali poslanci dlhé hodiny, dali si spracovať štúdiu na jeho ďalšie využitie, počítali s vlastnými zdrojmi i s prostriedkami z fondov Európskej únie. Stále prichádzajú s novými návrhmi, ktoré by mali vyústiť do optimálneho riešenia.
Veľa si sľubujú od dokončenia cesty na Južnom nábreží a uvedomujú si, že sa im vytvárajú nové možnosti. Dobudovanie diaľničného privádzača i dokončenie rekonštrukcie križovatky Sečovská-Prešovská nenechá mestskú časť odrezanú od sveta. Práve naopak. Aj preto chcú poskytnúť motoristom ubytovacie či stravovacie služby, aby mali dôvod zastaviť sa a oddýchnuť si. Plánovaná prestavba Jánošíka je príležitosťou pustiť sa do podnikateských aktivít. Na jednej strane sa kulturák opraví, na druhej bude prinášať zisk z podnikateľskej činnosti.
Všetko je stále v štádiu úvah. Predstavy sú už vyšpecifikované, len treba veci dotiahnuť do konca a vybrať si to, čo bude pre mestskú časť najprospešnejšie. Háčik je len v tom, či sa podarí naakumulovať dosť prostriedkov, aby sa predstavy mohli zrealizovať. Zámerom je, aby Jánošík plnil tri funkcie. Predovšetkým by mal v prízemnej časti zostať slúžiť ako spoločenská hala s klubom pre dôchodcov, s kuchyňou, jedálňou, pódiom, recepciou a predovšetkým so sociálnym zariadením, ktoré dnes k dispozícii nie je. Na poschodí by mali zostať kancelárske priestory pre miestny úrad a v podkroví ubytovacie kapacity. Uvedomujú si, že samostatne sa im všetko nepodarí zrealizovať, ale aj to, že možnosti získať prostriedky z eurofondov sú veľmi minimálne, možno aj žiadne.
Práve to sú dôvody, prečo začali uvažovať o nových možnostiach a hľadať investora, s ktorým by sa mestská časť spoločne podieľala na financovaní rekonštrukcie. Alternatíva A vypracovanej štúdie je to, čo chcú mať, tvrdia poslanci, ktorí sú presvedčení, že únia podporuje viac rozvoj služieb a podnikanie ako kultúru. A podľa toho sa aj zariadili. Prijali uznesenie, ktorým podporili zámer využitia budovy podľa navrhnutej štúdie uprednostňujúcej podnikateľské aktivity s tým, že zverejnia ponuku na spolufinancovanie rekonštrukcie na základe dlhodobej nájomnej zmluvy potenciálnym záujemcom - investorom. Zároveň uložili MÚ zistiť trhovú cenu budovy, ktorou by majetkovo vstúpili do partnerstva. Do októbra by malo byť známe, či je to schodná cesta a aký je záujem potenciálnych investorov.
"Buď niekto zareaguje alebo sa budeme musieť vrátiť k pôvodnej, ale skromnejšej alternatíve, že si kultúrny dom opravíme sami. Za milión, ktorý máme k dispozícii toho veľa neurobíme. Rešpektujem rozhodnutie zastupitestva i keď si myslím, že vstupovať majetkovou účasťou je trochu riskantný krok. Nevidím však dôvod nepodpísať uznesenie. Dopredu nevieme, aký partner to bude a či sa vôbec nájde. Treba skúsiť aj takúto možnosť. Musíme zistiť, čo trh ponúka. Keď to nevyjde, nebudeme potrebovať ani projekt, ktorý by pohltil takmer pol milióna. Na malé úpravy nie je nutný. V opačnom prípade očakávame, že jeho spracovanie zabezpečí investor," vyjadril sa starosta Miloš Beca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári