nenašiel dostatočnú podporu v košickom mestskom zastupiteľstve na jeho štvrtkovom rokovaní uplynulý týždeň.
Naopak až 64 poslancov hlasovalo za uznesenie navrhnuté šéfom najsilnejšieho klubu KDH-DS Emilom Kočišom, ktorým mestské zastupiteľstvo požiadalo primátora Zdenka Trebuľu, aby vzťahy mesta s občianskym združením Košická aréna boli usporiadané tak, aby jeho postavenie bolo adekvátne vloženému majetku a zároveň tak, aby mesto o tento majetok neprišlo.
"Chceme zdôrazniť, že nie sme proti dostavbe zimného štadióna, chceme pomôcť košickému hokeju k lepším podmienkam, ale nesmie sa to diať za neprehľadných podmienok, nevýhodných pre mesto Košice. Do združenia Košická aréna vložili Košice rozostavaný zimák s pozemkom, ktorý je podľa znaleckého posudku ohodnotený na cca 240 miliónov, ale podľa stanov združenia, ktoré sme získali, je mesto len čestným, nie riadnym členom s povinnosťami a právami," verejne hovoril poslanec Kočiš.
Ako ďalej dodal, nemôže súhlasiť ani s tým, že o majetku združenia rozhoduje valné zhromaždenie akcionárov, to znamená, že o mestskom majetku budú rozhodovať iní. Keďže za každých vložených tisíc korún by mal byť jeden hlas, mesto by ich malo mať podľa Kočiša až 240-tisíc, ale nemá ani jeden. Ako čestný člen bude mať jednu lóžu na dobu 25 rokov.
"Mnohé ďalšie ustanovenia štatútu vzbudzujú obavy, že mesto môže byť veľmi elegantne obraté o majetok. Preto sme presvedčení, že mesto musí podniknúť kroky, ktoré tento právny stav zvrátia a vysvetlia. Kým sa tak nestane, nie sme ochotní schváliť 30 miliónov do niečoho, o čom máme pochybností," doplnil Kočiš.
Primátor Zdenko Trebuľa má podľa uznesenia podať informatívnu správu o podniknutých krokoch na augustovom zasadnutí.
Magistrátna právnička poslancom vysvetľovala, že čestné členstvo bolo použité len do doby, kým sa spoločnosti podarí nazbierať cca 160 miliónov korún potrebných na dostavbu štadióna. Keď sa to nepodarí do konca roka 2004, bude každému darcovi, vrátane mesta, bez problémov vrátený jeho príspevok, či už ide finančné prostriedky v hotovosti, alebo vložený nehnuteľný majetok.
"Štadión s pozemkom sme dostali do majetku mesta zadarmo, primátorovi sa podarilo nemožné. Obvinenia poslancov z neprehľadnosti a nejakého šafárenia s majetkom ma veľmi trápia, pretože na dostavbe štadióna nám veľmi záleží. Nedali 30 miliónov korún z rozpočtu mesta, a pritom chceme, aby nám dala vláda. Ale štát sa nás opýta, a čo vy, Košičania, vy nedáte nič na svoj zimák? Je to morálne chcieť a nič nedať?" pýtal sa sklamaný riaditeľ magistrátu Ondrej Bernát, ktorý argumentoval tým, že všetky právne dokumenty pripravovali renomovaní právnici US Steelu tak, aby každý člen bol v bezpečí.
Vloženie zimného štadióna do združenia skôr, ako sa mesto stalo riadnym členom, vysvetlila právnička tým, že majetok je týmto krokom v bezpečí a v prípade nejakých nepredvídaných exekúcií na mesto nemôže byť zablokovaný. Štadión v združení a v bezpečí pred exekútormi požadovali aj potenciálni sponzori, ktorí do združenia vložili peniaze. "O tom, aké práva bude mať mesto v združení, sa rozhodne až potom, keď sa nazbierajú peniaze a začne sa výstavba. Potom, ako sa stane riadnym členom, sa budú meniť všetky právne dokumenty. Po dokončení zimáku záujmové združenie prestane fungovať a o prevádzku sa bude starať nejaká firma, resp. právnická osoba. Čo sa týka majetku v hodnote 240 miliónov, treba jednoznačne povedať, že nie je koruna ako koruna. Čo by potom povedali tí sponzori, ktorí do toho vložia desiatky miliónov, ale na rozhodovaní nebudú mať žiadny podiel, pretože mesto bude mať 240-tisíc hlasov? Oni majú dať dokopy 160 miliónov a nechať rozhodovať len mesto?"
Po dokončení sa dohodne kľúč, aké postavenie budú mať jednotliví členovia. Riaditeľa magistrátu teraz najviac mrzí, že sa stratia najmenej dva mesiace, čo možno znamená stratu celej stavebnej sezóny. "Združenie má teraz na účte cca 100 miliónov, keby sme boli pridali 30 z mesta, mohli sme sa obrátiť rovno na štát, aby doplnil zvyšných 30 a odštartovať dostavbu," hovorí Bernát a zdôrazňuje, že ak by boli poslanci čo len slovkom povedali na rokovaní mestskej rady pred dvoma týždňami, že chcú, aby im boli všetky dokumenty vysvetlené a predložené, bol by im dávno vyhovel a predišiel takému nešťastnému rozhodnutiu nedať 30 miliónov a zablokovať na celé dva mesiace sľubne sa rozbiehajúci projekt Košickej arény.
Poslanci však tvrdia,že sa niet kde ponáhľať. "V tomto meste sa už urobilo toľko katastrofálnych chýb, dôsledkom ktorých prišli Košice o veľké majetky, že zvýšená ostražitosť je priam nevyhnutnosťou. Preto trváme na tom, čo sme schválili. Milióny z mestskej kasy schválime len do jasných, transparentných projektov, v ktorých mesto nebude mať nevýhodné postavenie. Toto je povinnosťou nás poslancov a podľa hlasovania sa k pravicovej koalícii pridalo aj veľa ďalších, ktorí chcú vysvetlenie. A čo sa týka argumentu, že mesto získalo vďaka primátorovi štadión naspäť do majetku zadarmo, treba povedať aj to, že za primátorovania jeho predchodcu Schustera sa štadión predal za korunu VSŽ. Takže sme len dostali to, čo bolo naše," dodal Emil Kočiš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári