potmehútskym úsmevom spýtal na následnej tlačovej konferencii samotný Mikloško svojho straníckeho šéfa Pavla Hrušovského. Ten mu odpovedal, že pre takého mladého a nádejného politika akým bývalý prezidentský kandidát bezpochyby je, by bola najlepšia svadba...
Okrem týchto "zásadných" záležitostí riešila sobotňajšia Rada najmä problémy v školstve, prijatú ústavnú zmluvu EÚ a doplnila si aj svojho 11. člena. Po odchode Jána Figeľa do Bruselu sa do Predsedníctva Rady KDH dostal Peter Bobuľa, ktorý zrejme predvídajúc svoje zvolenie doniesol na rokovanie sedmičku domácej bobuľovice. Kresťanskí demokrati ešte pred jej vypitím podporili svojho ministra M. Fronca pri jeho snahe presadiť vládny návrh reformy vysokého školstva. Mrzí ich však to, že v NR SR má toto reforma za sebou tri neúspešné pokusy. Aj preto poverili Predsedníctvo KDH, aby urobilo všetky kroky na presadenie tohto zákona v parlamente. Minister školstva získal aj na radosť košického viceprimátora F. Knapíka a šéfa KSK R. Bauera od svojich spolustraníkov podporu pri svojej požiadavke na navýšenie zdrojov pre regionálne a vysoké školstvo. "Budeme presadzovať, aby sa pre tieto oblasti našlo v štátnom rozpočte 3,4 miliardy Sk, ktoré sú potrebné na kvalitné vzdelávanie a zlepšenie platového ohodnotenia učiteľov," uviedol predseda NR SR a KDH P. Hrušovský.
Nesúhlas kresťanských demokratov s textom prijatej európskej ústavnej zmluvy odôvodnil ich predseda skutočnosťou, že pri jej tvorbe neboli zohľadnené požiadavky KDH a NR SR. Minister spravodlivosti Daniel Lišic je presvedčený, že výsledný text zbytočne centralizuje Európsku úniu na úkor členských štátov. "EÚ vznikla na princípe subsidiarity. Ak môže nižšie celky, teda napríklad členské štáty o niečom rozhodnúť, nie je podľa nás žiaden dôvod na to, aby o tom rozhodovala jedna centrálna inštitúcia. Podľa nás v mnohých oblastiach vieme prijať lepšie rozhodnutia ako by prišli z centra. Ústavná zmluva nie je preto dobrá pre Slovensko. Myslím si, že sa ani nedosiahol jej základný cieľ, ktorým bolo sprehľadnenie jej práva. Návrh je úplne neprehľadný, 500 paragrafov nijak nerobí európske primárne právo transparentnejším pre občanov EÚ."
Rada KDH naopak ocenila prijatie kontroverzne vnímaného ústavného zákona o vzťahu a spolupráci medzi vládou SR a NR SR pri prijímaní legislatívy na úrovni európskych orgánov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári