hasičmi požiadalo 26 rómskych vyhorencov vedenie mesta o poskytnutie náhradného ubytovania. Hovorkyňa Magistrátu mesta Košice Zuzana Bobríková vtedy uviedla, že mesto nemá pre týchto ľudí bez strechy nad hlavou žiadne byty. Ale aj to, že celé rodiny si postavili chatrče v takzvanom asanačnom pásme nelegálne a obývali ich bez akéhokoľvek majetkovoprávneho vzťahu.
Aj preto kompetentní pristúpili pred dvoma rokmi k radikálnemu riešeniu problému. Pomocou buldozérov a inej ťažkej techniky zrovnali chatrče so zemou a ich obyvatelia museli odísť. Vyzeralo to tak, že konečne bude všetko v poriadku. Opak je však pravdou. Včera popoludní operačný dôstojník mestskej polície vyslal do uvedenej lokality hliadku, na základe oznamu, že nad sladovňou to vyzerá možno horšie, ako pred dvoma rokmi. O pravdivosti tvrdenia sme sa presvedčili na vlastné oči.
"Môžeš odfotiť môj zadok," nazlostene zakričala pri pohľade na fotoaparát počerná ženička, sediaca v tráve. Popri nej práve prechádzali dvaja šarvanci na hlavách s doskami, asi stavebným materiálom na ďalšiu chatrč. Tých sme iba za neďalekým hrdzavým plotom objavili päť, v zvyškoch ďalších, murovaných stavieb, sa pohybovalo asi 50 dospelých i detí. "Nefoťte nás, ani nepíšte," prihovoril sa nám spoza múru zarastený chlapík. "Pred dvoma rokmi, bolo to v sobotu a deti ešte spali, prišli buldozéry, všetko zrovnali so zemou. Ale my sa nebojíme. Nemáme kde bývať a keď to tu rozbijú a vyženú nás, prídeme zas."
V stanovisku mesta, ktoré ná poskytla Z. Bobríková sa píše, že obyvatelia domov, susediacich s lokalitou, kde zhoreli chatrče, sa na mesto už niekoľkokrát obrátili s petíciami na riešenie tejto problematiky. Skupinky nelegálnych prisťahovalcov vážne narúšajú ich životný štandard. V petíciách žiadajú, aby mesto vyriešilo opakovaný problém neprispôsobivých občanov, ktorí stavajú stále nové chatrče, znečisťujú okolie a narúšajú nočný kľud.
"Riešeniu neustálych problémov s nelegálnymi prisťahovalcami v asanačnom pásme bránili doteraz zložité majetkovoprávne vzťahy a nedostatok finančných prostriedkov na strane mesta," uviedla Z. Bobríková. "Ešte v roku 1992 bolo pásmo súčasťou spracovaného regulačného plánu, ktorý počítal s celoplošnou asanáciou a výstavbou na zelenej lúke. O sedem rokov neskôr bol regulačný plán aktualizovaný, umožňuje zástavbu po etapách, na základe postupného majetkového vysporiadania menších a tým aj reálnejších celkov."
Základnou funkciou spomínanej lokality by malo byť bývanie prevažne v bytových domoch rôznych foriem a kategórií, doplnené nízkopodlažnou kompaktnou zástavbou vo väzbe na centrum, občianska vybavenosť a možnosť verejného parku na ploche existujúceho biocentra. Z aktualizovaného majetkovoprávneho stavu vyplýva, že 48 percent pozemkov je vo vlastníctve mesta, 6,5 percenta vlastní mestská časť Západ, 5,5 percenta Slovenský pozemkový fond a 40 percent je v rukách súkromníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári