Pite vodu pre zdravie i krásu vašej pokožky
Placka: Najlepšia je minerálka s nízkym obsahom sodíka
Milé dámy, už sa neviete dočkať horúcich dní, ktoré strávite na kúpalisku pri vode? Určite si k plavkám a k opaľovaciemu krému nezabudnite do tašky pribaliť dvolitrové balenie minerálky. A ak vás pracovné či iné povinnosti prinútia stráviť horúčavy medzi rozpálenými stenami v meste, tiež nezabudnite, že pitný režim v lete netreba podceňovať.
"U mužov tvorí voda 55 percent celkovej hmotnosti, u žien je to približne 45. Voda v našom organizme je súčasťou metabolizmu, pretože každá naša bunka je uložená vo vodnom prostredí, z ktorého berie výživu a do ktorého vylučuje splodiny," vysvetľuje MUDr. Marián Palinský, lekár interného oddelenia Fakultnej nemocnice Luisa Pasteura. "Pri nedostatku vody sa spomaľujú procesy výživy buniek a napomáha to zvýšenému odbúravaniu buniek. Je to viditeľné i na pohľad tým, že organzmus je zošúverený napríklad na koži."
Slovenskí muži ale ani ženy si ešte neosvojili mnohé klady života v krajinách na západ od nás, kde ľuďom záleží na zdravom životnom štýle. A ten tvorí i dodržiavenie pitného režimu. "U žien je evidentný nedostatok vody viditeľný, pretože napätie kože sa znižuje a žena predčasne starne." No, to teda nie je príliš povzbudivé. Zdá sa, že i pohár vody nás môže urobiť krajšími...
V súčasnosti prevláda názor, že lepšia je voda bez bubliniek. Mala by mať podobné zloženie minerálov, aké je prirodzené i v našom tele. Východnejšie sú minerálky s nižším obsahom sodíka, tie, ktoré obsahujú viac draslíka či magnézia. Treba si však uvedomiť, že tieto zásady platia, len ak máme v poriadku obličky.
"Počas celého roka netreba podceňovať príjem tekutín," tvrdí MUDr. Palinský. "Počas letných mesiacov by nemal poklesnúť pod dva litre denne. Zdravý organizmus je totiž náchylný zbaviť sa vody - vychýchavaním a potením sa. Nemali by sme zabúdať na minulorčné leto, keď extrémne horúčavy postihli celú severnú pologuľu a vo Francúzsku preto zahynulo niekoľko desiatok ľudí. Išlo síce zväčša o starších ľudí, to však nemení nič na fakte, že prísun tekutín počas leta netreba preceňovať."
Treba teda zapiť každé jedlo a piť minerálnu vodu stále, keď pociťujeme potrebu napiť sa. "Tým, že prijímame nápoje, zaisťujeme si i prevenciu pred vznikom žlčníkových kameňov a kameňov močových ciest. Napomáhame tak bunkám, aby v nich metabolizmus fungoval tak ako má." Zvýšenú pozornosť príjmu tekutín by mali venovať najmä tehotné ženy, ktoré sú hypotenzné - majú znížený krvný tlak, ktorý veľmi úzko súvisí práve s prísunom tekutín.
Ak sa teda vyberiete ráno na kúpalisko, nezabudnite si pribaliť aspoň dvojlitrovú fľašu minerálky. "Pri dehydratácia nemusí byť ani veľmi výrazný pocit smädu, skôr ide o celkovú malátnosť. Zažehnať sa to dá tým, že vypijeme naraz väčšie množstvo vody. Netreba sa však schladiť ľadovou vodou priamo z chladničky. Lepšia je minerálka izbovej teploty. Odporúčajú sa aj teplé čaje, tie však pri úpale. Pri čistej dehydratácii postačí napiť sa väčšieho množstva vody."
Minuloročné horúce leto sa postaralo o prácu pre rýchlu lekársku pomoc a službu prvej pomoci. "Naozaj mali vlani práce viac niež dosť, uvidíme, ako to bude tohto roku. Keď dehydrovaný človek skončí u nás, pomôže infúzia. Zomrieť môže človek vtedy, ak má vyčerpané všetky kompenzačné mechinzmy, jeho srde i pľúca pracujú na najvyššej možnej hladine svojich funkcií. Potom dochádza k zlyhaniu obličiek."
U žien však vzniká počas leta ďalšie riziko. Dochádza u nás totiž k zvýšenému zrážaniu krvi, ľudovo sa v súvisloti s tým hovorí o hustej krvi, nastáva pritom zápal žíl dolných končatín. "Následne môže vzniknúť zrazenina krvi, embolizácia do pľúc, ktorá v istých prípadoch vedie k smrti. Nie je výnimkou, že práve nedostatočné príjímanie tekutín v lete vedie k rýchlej smrti. Netreba to v žiadnom prípade podceňovať," uzavrel MUDr. Palinský.
Stranu pripravila: Dáša KIRAĽVARGOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári