členstva a abdikáciu na funkciu predsedu k 15. júnu. Vedením strany poverilo doterajšieho prvého podpredsedu a štatutára Jozefa Grapu, ktorého do čela navrhoval aj doterajší líder HZD.
"Predsedníctvo odsúhlasilo, že program a ciele HZD sa meniť nebudú," povedal novinárom Grapa. Doteraz sa HZD charakterizovalo ako politický subjekt so sociálnou a národnou orientáciou. Predsedníctvo HZD vyjadrilo sklamanie nad nízkou účasťou voličov vo voľbách do Európskeho parlamentu. Okrem slabej kampane politických strán za ňu podľa Grapu môže aj problematická situácia v koalícii aj opozícii. Preto HZD vyzvalo opozičné strany, aby v dôležitých transformačných otázkach postupovali spoločne a mohli sa tak postupne stať alternatívou súčasnej koalícii.
Strana vytvorí odborné sekcie, pričom chce pripomienkovať všetky zásadné dokumenty vplývajúce na život občana. Grapa pripomenul, že po úspešných prezidentských voľbách sa k nim hlási mnoho odborníkov z rôznych inštitúcií, či poslancov miestnych alebo krajských samospráv. V parlamente pravdepodobne svoje iniciatívy bude HZD presadzovať cez nezávislých poslancov, ktorí už prejavili záujem o spoluprácu. Do ukončenia rokovaní však ich mená Grapa konkretizovať nechcel.
Fúziu s Ľudovou úniou (ĽÚ) zatiaľ HZD v pláne nemá. Po odstúpení Vojtecha Tkáča HZD počká, ako bude vývoj v strane pokračovať. Iniciatívu krajov, najmä Bratislavského, ktorého vedenie ĽÚ odporučilo sympatizantom preregistrovať sa do HZD, Grapa víta.
Bývalí prezidenti Michal Kováč a Rudolf Schuster mali tiež počas výkonu funkcie hlavy štátu členstvo vo svojich materských stranách pozastavené. Zatiaľ čo HZDS Kováčovi v roku 1995 členstvo v strane neobnovilo, a tým ho z hnutia vylúčilo, Schusterova SOP zanikla. Jej členovia sa mohli preregistrovať do strany Smer.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári