obrovskou odozvou. Uskutočnil sa pri príležitosti vydania jeho nahrávky na CD. V jeho programe Mikiho Skutu nájdete skladby Chicka Coreu, Milesa Davisa, ale aj Beethovena, či iných klasikov. S ľahkosťou prekračuje hranice hudobných žánrov, strieda klasiku, džez, pop a komponuje divadelnú hudbu. Pravidelne spolupracoval s huslistom Benjaminom Schmidom, s Bruckner orchestrom Linz, Vienna Flaut a Slovenskou filharmóniou, ale napríklad aj s Oskarom Rózsom.
Prečo ste si vybrali práve košické vydavateľstvo Hevhethia?
- To by som rád podčiarkol, že majú obrovskú budúcnosť. Pristupujú totiž k veciam absolútne profesionálne.
Robil som tu už na platni s Oskarom Rózsom, Andrejom Šebanom a ďalšími hudobníkmi. Minulý rok v zime sme sa zasa stretli a ponúkol som im moju nahrávku Goldbergocých variácií.
Máte ku Košiciam nejaký vzťah?
- Mám. Aj preto, že sa tu narodila moja mama.
Klasika dnes u nás nemá veľkú odozvu u nás. Divákov na koncertoch ubúda. Nebolo by lepšie robiť pop?
- Ten robím tiež. U nás je problém v tom, že pred 89. rokom sa hlavne vážna hudba robila, lebo sa to muselo. Išlo o kultúrnu politiku bývalého režimu. Ale úprimne, až na nejaké výnimky ľudia o klasiku nemali nejaký valný záujem. A predstavte si, že potom príde rok 1989 a každý očakáva, čo príde zo západu. A samozrejme, vážna hudba a naozajstná kvalitná kultúra príde s najmenším krikom. Prehlušili ju totiž satelity, televízne programy, lacné multimediálne výrobky. Totálna komercia začína už oveľa viac rozpínať krídla aj nad Západnou Európou. Tam však stará kultúra mala obrovskú tradíciu. Takže ľudia tam chodia na koncerty.
Prečo ste si vybrali práve Bachove Goldbergove variácie?
- Práve preto, lebo je to opak toho, o čom hovoríme. Nie je to komercia, trvá to 86 minút a nepočúva sa to ľahko. Mne to tak však neprichádza. Keď idem koncertovať do menších miest, tak chcú farebnejší program, nejakého Liszta, Chopina.. Ale to máte tak, keď sa pozriete na nejakú nádhernú kresbu od Da Vinciho a potom zas vidíte najmodernejšie a najfarebnejšie obrazy, tak to ešte neznamená, že sú lepšie. Dnes ľudia tým, že majú málo času na to, aby vnímali nejaké impulzy, chcú strašne rýchlo dostať nejaké informácie, ktoré pochopia. A s tým Bachom, to je trochu iné. Tam si musí človek otvoriť dušičku, aby to prišlo pekne postupne. A až po neviem koľkých vairiáciách sa človek do toho dostane, a potom to začne nádherne vnímať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári