PRANOSTIKA
Cez svätojánsku noc si dni ruky podávajú, vraví pradávna skúsenosť z obdobia včasného leta okolo slnovratu. Aj my sa teraz tešíme z najdlhších dní a najkratších nocí v roku.
Hubárom však v túto nedlhú noc bude stačiť, ak sa na letnom nebi objavia trblietavé hviezdy aspoň na chvíľu. Podľa jednej z hubárskych legiend totiž aj v súčasnosti platí: Ak je počas jánskej noci na nebi veľa hviezd, bude veľa hríbov. S hubami súvisí aj ďalšia pranostika, aktuálna práve v tomto roku: O čo skôr pred svätým Jánom rastú hríby, o to skôr bude pred Vianocami snežiť.
Svätojánska noc patrí medzi najmagickejšie v celom roku. Milovníci pranostík i dávnych obyčají majú v tomto čase nemálo povinností. Tým, ktorí vedia hľadať zdroje pitnej vody, dávne skúsenosti predkov odporúčajú, aby si hľadačský prútik našli a odrezali práve na svätého Jána. Tí, ktorým nedajú spokojne spávať pod zemou ukryté poklady, budú zase hľadať kvitnúce papradie - tam, kde také nájdu, hodno údajne zakopať do zeme, lebo kto je navyše dobrého srdca a spravodlivý, niečo azda objaví. Bylinkári veľmi dobre vedia, že nájdu nemálo účinných pokladov populárnej zelenej apatieky - musia sa však poponáhľať, lebo v posledných hodinách tohto neobyčajného dňa sa sila liečiviek oslabuje. Mnohí preto preventívne strávia túto noc v spánku pod kríkmi čiernej bazy - kto si tam na Jána ustelie, vraj sa zo sedem chodôb vylieči. Kto sa navyše poumýva jánskou rosou, získa popri zdraví aj krásu. Ešteže platí: Na svätého Jána noc na prahu domu presedíš, pretože ľudí čakajú aj ďalšie úlohy. Včelári túžia iba po tom, aby im vyleteli včely, pretože jánske roje sú to najlepšie, čo by si želali - rojenie sa po tomto dni už toľko nadšenia nevyvoláva. To pranostika: Ján nesie malín džbán je sympatickejšia, deduškovia niekde naviac ubezpečujú: Po Jáne sú čerešne ale aj muchy zrelé. Dlhodobejšou úlohou je dôsledné sledovanie počasia za šesť dní po Jáne - lebo tie prinesú odpovede na zvedavú otázku, aké bude počasie v druhej polovici roka.
Hľadanie odpovede je o to zaujímavejšie, že práve okolo 24. júna často prichádza ďalšia obávaná pomedardovská mokrá vlna - svätojánske dažde. Nie nadarmo sa vraví: Ján je dažďa pán. To môže znamenať mokré leto - ale aj to, že v tom roku budú problémy s kvalitou obilia, mokrou žatvou a nebude ani uspokojivá úroda orechov. Ak však počas týchto krátkych, takmer bielych nocí uvidíte výrazne sa ligotať svätojánske mušky, potešte sa - bude pekné počasie. Niektorí ľudia dodnes veria, že ak pri sebe budú nosiť na Jána odchytenú svätojánsku mušku, bude sa ich držať šťastie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári