Košice - V Jazz klube znela v pondelok večer francúzština. Koncertoval tu Parížan Rodrigue Barthet.
Kým doma sa objavuje v rádiách a televízii, na Slovensku si ho mohli vypočuť po prvý raz. Do Košíc prišiel v rámci Európskeho sviatku hudby. Rodovou doménou je blues, šmrncnuté francúzskou melodikou, kde-tu prechádzajúce až do šansónu. Začiatkom deväťdesiatych rokov pôsobil so svoju kapelou The Shotguns v Amerike. Očaril ho bluesman Lee Hooker, ktorému robili na turné predskokanov.
Ako prezradil, bol rád, že mohol zažiť sviatok hudby, ktorý je vo Francúzsku veľmi silnú tradíciu, práve tu v Košiciach. Prechádzal mestom, aby si vypočul pouličnú produkciu a najviac ho očaril rómsky orchester zo Strednej umeleckej školy.
V Jazz klube sa okrem milovníkov hudby stretla aj frankofónna komunita, takže si mohol pred koncertom pohovoriť s miestnymi. Na Slovensku je vôbec po prvý raz. Aký má z toho pocit?
"Fajn. Cítim sa tu veľmi dobre. Páčia sa mi Košice. Bolo príjemné poprechádzať sa po meste, v ktorom cítiť závan voľnosti," hovorí.
Ako tínedžer bojoval so svojou hardcorovou kapelou Final Blast proti konformnosti buržoáznej spoločnosti. A výraz rebela mu ostal až dodnes, najmä vďaka neodmysliteľnej baretke, ktorú si nasadí vždy, keď hrá. Je to už iba imidž, alebo presvedčenie?
"V mojich pesničkách sa snažím bojovať proti násiliu, najmä proti násiliu na ženách. Ide mi aj o to, aby neboli také obrovské sociálne rozdiely. Ak sa to čo len trochu dá, snažíme sa svojou hudbou trochu pohnúť vecami. Niektoré texty si píšem sám, iné tvoria renomovaní francúzski textári," tvrdí.
Spočiatku spieval po anglicky, prvý album sa volal Let´s Boogie, až potom začal vydávať albumy vo francúzštine. Posledný s názvom Balconet de France vyšiel minulého roku.
" Pochopil som, že francúzština má úžasné možnosti, dá sa ňou vyjadriť presne, čo sa nám hodí. Texty, ktoré spievam, sú na hranici poézie. Väčšinou sú o veciach okolo nás, o mojich zážitkoch a samozrejme o láske," prezrádza Rodrigue Barthet.
Vo Francúzsku hrajú jeho pesničky rádiá a vystupuje v televízii. Čo si myslí o súťažiach typu Super Star produkujúcich spevákov?
"Ako všade vo svete, bežia podobné súťaže aj u nás. Mne sa však zdá, že pre začínajúcich umelcov to nie je práve ten najlepší štart. Pretože robiť hudbu neznamená len ukázať sa v televízii. A väčšinou práve tieto médiami umelo vyrobené superstar nemajú dlhé trvanie. Keď potom príde rad na to, aby sa postavili na vlastné nohy a urobili niečo sami, väčšina z nich padá veľmi rýchlo nadol," dodáva Rodrigue Barthet.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári