Miloslava HRIADELOVÁ, Miroslav SAMBOR
Košice - Bronzový akt dospievajúcej dievčiny v životnej veľkosti sochára Arpáda Račka zdobil donedávna parčík pred reštauráciou Šport. Pred pár dňami však bez stopy zmizol z podstavca. Barbarstvo! Krádež ktosi ohlásil Mestskej polícii, ktorá prípad postúpila štátnej polícii. Tí informovali Komisiu pre posúdenie umeleckých diel - plastík, umiestnených na plochách, v správe Správy mestskej zelene.
"Boli sme sa pozrieť na mieste. Chceli sme o krádeži informovať aj Arpáda Račka. Ten je však momentálne na tvorivom pobyte v Paríži. Zatiaľ sme teda ohodnotili dielo na viac ako 100 000 korún, čakáme na autora. Nepoteší ho, keď sa dozvie, čo sa stalo. Nie je to prvá socha, ktorá zmizla. Pred časom to bola busta na Národnej triede. Ľudia si dnes veľmi nevšímajú svoje okolie, majú iné problémy. A vôbec, svedčí to o vzťahu a ľahostajnosti k umeniu, aký dnes máme," konštatoval člen komisie Ing. Vladimír Pichonský.
Ak rátame, že kilogram bronzu vykupujú za 28 korún, potom mohli zlodeji, ak by socha vážila 100 kilogramov, zarobiť okolo 2800 korún. Kvôli pár desiatkam korún sú schopní zničiť obrovskú kultúrnu hodnotu.
"V prípade tejto sochy môže byť cena aj štvrť milióna.
Žiaľ, stále viac ľudí je schopných brutality najhrubšieho zrna nielen voči zdraviu, ale aj voči umeniu. Nič im nie je sväté, čo sa dá odlomiť a predať. Ale takéto čosi môže niekto urobiť len vtedy, keď má odbyt. Nad tým sa treba zamyslieť, prečo niekto v zberných surovinách kúpi hoci aj rozpílenú sochu. Musí predsa vedieť, o čo ide. V Londýne stoja na verejných priestranstvách sochy Henryho Moora a nikto ich zatiaľ nezničil. Myslím si, že je to veľká strata pre kultúrne prostredie tohto mesta," hovorí obchodník s umením Tibor Michalovský.
Zaujímavé je, že trestné oznámenie na neznámeho páchateľa podala na polícii v pondelok manželka jedného z najznámejších košických umelcov, akademického sochára Jána Mathého, MUDr. Eva Mathéová. Má obavy, že sa ktosi chystá ukradnúť z parku pred Poliklinikou Sever na Komenského ulici bronzovú sochu. Za dielo nevyčísliteľnej umeleckej hodnoty s rozmermi 120 x 145 centimetrov vytvorené v roku 1965 dostal J. Mathé Cenu mesta Košice.
Čo viedlo jeho manželku k presvedčeniu, že sa ktosi chystá sochu potiahnuť? Zistila, že potenciálny zlodej, aby si overil, z akého materiálu bola "Česajúca sa žena" vyrobená, navŕtal do podstavca dieru s priemerom jedného centimetra a približne tak isto hlbokú. Ako sme sa presvedčili, ide o pomerne čerstvú sondu, lebo farba odkrytého kovu ešte nezmatnela.
"Policajti hliadkovali pri soche celú noc z pondelka na utorok, ale ten, čo navŕtal podstavec, neprišiel," povedala nám E. Mathéová.
Doktorka Mathéová oslovila a požiadala o pomoc aj vedúcu kancelárie primátora mesta JUDr. Evu Dancákovú. Sochu totiž vedú v evidencii ako majetok mesta. Okrem toho autorský zákon hovorí, že každé umelecké dielo musí ostať zachované v neporušenom stave. Podľa E. Mathéovej, vedúca kancelárie údajne sľúbila, že komptetentní zabezpečia ľudí, ktorí budú strážiť umelecké diela v Košiciach. Aj preto, lebo z ulíc, ale aj cintorínov pomizli už desiatky plastík, sôch či bronzových písmen z podstavcov.
"Na to, aby naši ľudia strážili iba historické či umelecké pamiatky, nemáme ľudský potenciál," odpovedala hovorkyňa Magistrátu mesta Košice Zuzana Bobríková. "Majú to na starosti mestskí policajti, ale tí sú obmedzení finančne, a tak nie je možné v súčasnosti zvýšiť ich počty. Ale v súvislosti s rozmáhajúcim sa nešvárom kradnutia umeleckých predmetov boli upozornení, aby venovali ich ochrane zvýšenú pozornosť. Myslím si však, že ochrana pred zlodejmi či vandalmi nie je iba vecou mesta či polície. Každý občan, ktorý zbadá niečo podozrivé a nekalé, by mal ihneď informovať políciu."
Autor: mgá
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári