viceprezidenta Policajného zboru boli východoslovenskou odnožou zločineckej skupiny, traja žili v Košiciach a blízkom okolí.
"Boli to manažéri, ktorí riadili obchodné transakcie," povedal na tlačovej konferencii J. Spišiak. Dodal, že medzi zadržanými je aj Ladislav P., ktorého polícia dávnejšie sledovala pre inú trestnú činnosť.
Nám sa podarilo zistiť, že spomínaný tridsiatnik pochádza zo sobraneckého okresu, no pred zatknutím žil s priateľkou v bloku na Exnárovej ulici. S jeho sledovaním nemala polícia veľké problémy, pretože na svojich vozidlách mal platené evidenčné čísla so svojím priezviskom.
Princíp nelegálneho obchodu bol pomerne jednoduchý.
Z Ukrajiny na Slovensko dovážali ropu a ľahké oleje, ktoré miešali predávali ako čistú naftu. Potom vyhotovovali falošné daňové a účtovné doklady.
V utorok ráno o šiestej kukláči s vyšetrovateľmi a kriminalistami prekvapili ešte ďalších dvoch podnikateľov. Po domových prehliadkach na Komenského ulici a v rodinnom dome v Hrašovíku zadržali Ladislava I. a Ľubomíra T. Všetkých zadržaných potom kukláči eskortovali do Banskej Bystrice, odkiaľ bola celá akcia riadená.
Kým Ľubomíra policajti ešte pred niekoľkými rokmi naháňali kvôli tomu, že si na pumpe natankoval plnú nádrž a utiekol bez zaplatenia, Ladislav I. mal veľmi blízko aj k najsilnejším bossom košického podsvetia ako boli Róbert Holub alebo Karol Kolárik. Krátko po tom, ako všetci traja začali s týmto biznisom, výrazne sa im začalo dariť, čo na sebe dali aj vidieť. Práve z tejto trojice mužov vlastnil jeden ako z prvých v Košiciach luxusný automobil Volkswagen Touareg. Napriek ich pomerne nízkemu veku, vystriedali v priebehu krátkej doby viacero luxusných značiek.
Keď Jaroslav Spišiak na tlačovej besede uviedol, že zadržali osoby, ktoré riadili obchodné transakcie, vedel o čom hovorí. Košickým "naftárom" sa riadne polepšilo, keď uzavreli zmluvu so štátnym podnikom. Ponuka, ktorá bola nižšia ako všetky ostané, samozrejme vyhrala. Fantázia bola však v tom, že išlo o nekvalitnú, riedenú naftu. Potom už mladí muži začali zarábať desiatky miliónov korún. Ide o biznis, pre ktorý by boli ochotní aj vraždiť. Nie náhodou našli pri jednom zo zadržaných aj samopal s tlmičom a tri pištole.
V súčasnosti je v tejto kauze obvinených už 75 osôb, z ktorých je zatiaľ 34 stíhaných väzobne. V tomto výhodnom, no nelegálnom biznise majú prsty nielen esá slovenského podsvetia, ale i funkcionári štátnej správy.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári