predaju Námestia Osloboditeľov, transparentne informovať verejnosť a odborne rozhodnúť o megainvestícii v najexponovanejšom priestore centra, v ochrannom pásme najväčšej mestskej pamiatkovej rezervácie na Slovensku.
"Nie sme proti výstavbe na námestí, ide nám o mieru a spôsob zástavby, o kvalitnú architektúru, ktorú si tento priestor, najcennejší v meste, vyžaduje. Upozorňujeme všetkých našich spoluobčanov, že tento predaj a následný zámer investora, tak ako prezentoval Grémiu košických architektov hlavný architekt mesta Košice, je v zásadnom rozpore s platným územným plánom mesta a regulatívami schválenými pre výstavbu na námestí Osloboditeľov. Tie boli zadefinované na základe predchádzajúcej urbanisticko-architektonickej súťaže a vyjadrujú neprekročiteľné limity pre vznik akejkoľvek výstavby v tomto priestore," zdôraznil na tlačovej besede predseda Spolku architektov Košíc Ing. arch. Viktor Malinovský.
Zdôraznil, že v spôsobe, akým sa pripravuje dokumentácia, možno vidieť tendenciu mesta "až servilným spôsobom vyhovieť požiadavkám investora, ktorý samozrejme sleduje len svoje kritéria."
Podľa predsedu Grémia košických architektov Ing. arch. Jozefa Fabiána, boli pôvodné stanoviská, ktoré architekti vydali k dvom predošlým investorom v prípade Auparku zmäkčené, napríklad posunutím možnosti zástavby z hranice, kde stojí fontána až k hotelu Slovan.
Architekti ďalej upozornili, že investícia v tak závažnom priestore, akým Námestie Osloboditeľov je, doteraz nebola vo svojej architektonickej podobe spracovaná a predstavená, nevyjadrili sa k nej ani odborné inštitúcie. "Tento priestor je tak vzácny, že by sa mala zorganizovať architektonická súťaž aj za účasti zahraničných architektov, ktorí by prezentovali svoj názor na tento priestor. Na základe výsledkov súťaže by sa dali stanoviť podmienky, aby investícia na námestí bola, čo najkvalitnejšia," doplnil Ing. arch. Martin Drahovský.
Podľa architektov nastali v súčasnosti na Slovensku zvláštne časy. "Ako dôsledok raného štádia trhového hospodárstva sa najprv predalo do súkromných rúk námestie Ľudovíta Štúra v Žiline, teraz sa má udiať to isté v Košiciach s Námestím Osloboditeľov, dokonca sa už odsúhlasila aj relatívne nízka cena pozemku bez detailnej vedomosti o výstavbe, ktorá sa má v danom priestore uskutočniť," upozorňujú architekti v stanovisku, ktoré podpísali V. Malinovský, M. Drahovský, P. Pásztor, J. Fabián, R. Sokol, P. Šimko a poslanec M. Kravčík, či historik umenia G. Kládek.
Ako doplnil vedúci katedry architektúry Fakulty umení TU v Košiciach prof. Ing. arch. Peter Pásztor, predaj pozemku je v rozpore s platným územným plánom a obsahom predaja sú aj pozemky, ktoré sú definované ako verejné. Architekti vedia, že sa pripravuje zmena plánu a rýchle schválenie v zastupiteľstve, upozorňujú však, že by sa to nemalo udiať skôr, kým sa nebude vedieť, čo sa tam vlastne bude stavať.
Hoci je predaj pozemku schválený v zastupiteľstve a cenu už určila osemčlenná Rada majetku mesta Košice, architekti sú presvedčení, že ešte nie je neskoro. "Zmluva podpísaná nie je a práve do nej by malo mesta zahrnúť všetky podmienky, vrátane úlohy pre investora, aby na tak cenné územie vypísal architektonickú súťaž a rešpektoval z nej vyplynúce podmienky pre výstavbu. Žiadame, aby vedenie mesta dodržiavalo kocepčné princípy územného plánu mesta a výstavbu v tak citlivých polohách mesta povoľovalo až po predložení kvalitného architektonického riešenia spracovaného formou súťaže a po náležitej verejnej diskusii v súlade so stanoviskom zástupcov odbornej a laickej verejnosti."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári