roky nemôžu otehotnieť, s odborníkmi na túto problematiku. Finančné náklady na liečbu bezdetných pacientiek v centrách asistovanej reprodukcie dosahujú aj niekoľko desiatok tisíc korún. Košičanky sa preto najčastejšie pýtali lekárov, aký majú názor na zatiaľ iba pracovný návrh ministerstva zdravotníctva, spoplatniť zdravotnícke úkony asistovanej reprodukcie. Tieto služby sú totiž pre mnohé bezdetné páry, jedinou a poslednou nádejou.
"Aj keď som návrh zákona nevidel, považujem ho za číry nezmysel," reagoval na otázku či platiť za služby, riaditeľ Centra asistovanej reprodukcie na Štefánikovej ulici MUDr. Miroslav Hermann (na snímke). "Keby k tomu došlo, páry, ktoré nemajú finančné problémy si liečbu zaplatia bez mihnutia oka. Ale čo tí ostatní? Pred niekoľkými rokmi sme na Slovensku riešili problém zákazu interrupcií. Vtedy bolo jasné, že v prípade schválenia návrhu, by ženy cestovali na zákrok do okolitých krajín. Myslím si, že po schválení zákona o spoplatnení výkonov asistovanej reprodukcie a všetkého čo s tým súvisí, dôjde k paradoxu. Ženy túžiace po dieťati, pôjdu žiadať o pomoc kolegov v Maďarsku, Poľsku, Česku, alebo na Ukrajine."
Známy košický sexuológ MUDr. Štefan Horváth je presvedčený, že v prípade zavedenia povinnosti platiť za lieky a ďalšie služby lekárov v centrách asistovanej reprodukcie, by išlo o krok namierený proti snahám, zabrániť poklesu populácie na Slovensku. Nevylúčil, že mnohé bezdetné páry si budú musieť na liečbu zobrať pôžičky. Pritom pacientky poukazujú na skutočnosť, prečo ministerstvo zdravotníctva nechce napríklad spoplatniť liečbu ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Veď takisto ako oni, ani bezdetné ženy, si svoj stav nezapríčinili samé.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári