prechádzky našli svojho tretieho spolubývajúceho bez známky života.
"Okolo pol ôsmej sme išli von na cigarety. Keď sme sa vrátili, videl som ,že má nejak neprirodzene spustenú ruku. Tušil som, že je zle a keď som zistil, že je mŕtvy, aspoň som mu oči zatvoril," hovorí bezdomovec Michal.
Rozpovedal sa, ako tu bývajú už od novembra a ľudia z neďalekých blokov im prinesú aj nedeľnajšie obedy. Nebohý 47-ročný Ján K. sa pred niekoľkými rokmi rozviedol a alkoholom hnané túlavé topánky ho priviedli na ulicu. Tak ako u väčšiny bezprízorných, aj on mal pomerne vážne zdravotné problémy. "V minulosti bol operovaný na srdce a asi pred dvomi týždňami bol v nemocnici znovu," ukazuje nám Michal jeho zdravotnú dokumentáciu. Dlhú zimu sa trojici v teplovodnom kanáli podarilo prežiť bez ujmy. "Včera však celú noc spal veľmi nespokojne a ráno o šiestej mi dal ešte tabletku na boľavé zuby," doplnil kamaráta spolubývajúci Ján.
Keď po návrate z prechádzky chlapi zistili, že ich kolega to má už za sebou, z telefónnych automatov privolali policajtov. Ohliadajúci lekár nezistil na úmrtí cudzie zavinenie. Z kanála ho však nemal kto vytiahnuť. Jednoducho nikto to nemá v popise práce a vraj nikto nie je na takéto služby materiálne vybavený.
"Na takéto zásahy my nemáme žiadne nariadenie. Hasičský a záchranný zbor zo zákona vykonáva činnosti pri záchrane života, zdravia alebo majetku. V tomto prípade takéto nebezpečenstvo nehrozilo. Nemôžme vysielať jednotku k podobným zákrokom, pretože by mohla byť blokovaná pre súrne prípady," hovorí operačný dôstojník Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach mjr. Juraj Horňák.
Ako nám vysvetlil, v minulosti vyťahovanie mŕtvol z nedostupných miest robili skôr zo zotrvačnosti alebo v spojitosti s iným nebezpečím. Narábanie z mŕtvymi ľudskými telami prirodzene najviac prináleží pohrebným službám, no tie sú už všetky majetkom súkromníkov a druh práce si môžu vyberať. Vzhľadom k tomu, že včera bolo potrebné pre mŕtveho zostúpiť po rebríku do hĺbky asi troch metrov, túto "fušku" odmietli. V nedávnej minulosti sa stal i prípad, keď "funebráci" špekulovali aj inde a od oznamovateľa telefonicky vyzvedali, aký ťažký je nebožtík, ktorý zomrel na treťom poschodí v bloku bez výťahu.
Keďže nikto neurčil, kto má v ťažšie dostupných miestach mŕtvych vyniesť, včera vznikol problém. Nakoniec popoludní Jána vyniesli samotní bezdomovci za asistencie polície.
Ak kompetentní výslovne neurčia, kto bude musieť tieto služby vykonávať, alebo sa zmluvne nedohodnú s niektorou súkromnou firmou, budú musieť občania umierať asi len v podmienkach, ktoré pohrebníkom vyhovujú.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári