pokračovalo odročené pojednávanie. V marci totiž právna zástupkyňa žalovanej v prvom rade Kataríny Póšovej požiadala z dôvodu dlhodobej práceneschopnosti o odročenie pojednávania na jún. Ďalšou prekážkou bola skutočnosť, že sa nepodarilo doručiť predvolanie žalovanej v druhom rade Ružene Milderovej.
Mesto podalo návrh na určenie neplatnosti právneho úkonu a neplatnosti vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam proti obidvom žalovaným v marci 2001. Vtedy na magistrát prišiel list, v ktorom sa Ružena Milderová prihlásila ako vlastníčka paláca a vyzvala mesto, aby do 14 dní uvoľnilo priestory. Nehnuteľnosť odkúpila od Kataríny Póšovej, dcéry Huga a Edity Barkányovcov, za 16 miliónov korún, ktorá ju vysúdila v obnovenom dedičskom konaní bez účasti zástupcov mesta. Zmena vlastníckych práv bola zaznamenaná aj do katastra, ktorého pracovníčky netušili o aký objekt sa jedná. V máji pred tromi rokmi súd vydal predbežné opatrenie, ktorým zakázal Kataríne Póšovej a Ružene Milderovej zaťažiť nehnuteľnosti, ktoré sú predmetom konania. Ich odvolanie proti uzneseniu krajský súd zamietol, previesť vlastníctvo teda nemôžu.
"Jakabov palác sa momentálne neprenajíma, je prázdny. Pravidelne však monitorujeme jeho technický stav. Vynaložili sme niekoľko desiatok miliónov korún na jeho rekonštrukciu. Obnovila sa husárska veža, ale tiež západné úžľabie strechy, kde hrozilo jej zrútenie. Staticky sme zabezpečili krov, aby nedošlo k poškodeniu. V zime, ale aj teraz sledujeme stav interiéru. Keďže v objekte nikto nesídli, škody sa prejavujú rapídnejšie. Veľké problémy pretrvávajú s východnou časťou strechy," zhodnotil súčasný stav riaditeľ Správy majetku mesta Ing. Peter Herman.
Správca tejto vzácnej historickej pamiatky pripravoval rekonštrukciu celej strechy. Práce však zastavili nejasné vlastnícke vzťahy. Teraz sa pripravuje technická správa, aby bolo zrejmé, čo je nutné opraviť, aby nedošlo ešte k väčším škodám. Napriek tomu, že zatiaľ nie je jasné, komu Jakabov palác pripadne, správca mestského majetku nenechal túto nehnuteľnosť napospas ďalšiemu osudu. Viac ako urobil, už z vlastných prostriedkov utiahnuť nedokáže. Keď súdne pojednávanie dopadne v prospech mesta, bude nutné hľadať prostriedky na jeho obnovu. "Bez ohľadu na to, aký verdikt súdu padne, stále platia opatrenia, ktoré majú zamedziť poškodzovaniu budovy. Pod strechou je funkčná klimatizácia, pravidelne sa vetrá a jej stav je pod stálym dohľadom," dodal riaditeľ SMM.
Tento dom, postavený v roku 1899 staviteľom a majiteľom tehelne Petrom Jakabom, je príliš vzácny na to, aby kvôli neusporiadaným vlastníckym vzťahom chátral a zničil sa. Na jeho stavbu boli použité kamenné konštrukčné prvky vyradené počas rekonštrukcie Dómu sv. Alžbety. V interiéri dominujú drevené obklady, ktoré sú použité aj na schodisku, kazetové stropy a keramika na honosne zdobených kachliach. Dnes sú reprezentatívne priestory zatvorené a vedie sa o ne vojna. Kto z nej vyjde ako víťaz a kto porazený, by sa už chceli Košičania dozvedieť.
Ani stredajšie pojednávanie však do dlhoročného sporu o vlastníctvo neprinieslo zásadný zvrat. Boli prednesené úvodné návrhy a opäť bolo odročené na neurčito. Za účelom dokazovania si súd vyžiadal stanovisko Úradu geodézie, kartografie a katastra SR k otázke zákonnosti zápisu vlastníckeho práva odporkýň do katastra nehnuteľností. Jakabov palác stále nemá svojho "panovníka".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári