Petra Mišíka sa musíme zamerať najmä na posilnenie vôle, a potom príde i to ostatné, ako napríklad odstránenie vyrážok či znížená tvorba vrások. Na túto tému sme sa s pánom Mišíkom pozhovárali.
Prečo ste spomenuli najprv vôľu?
"Lebo ak ju nemáme dostatočne silnú, nedokážeme nielenže dokončiť, ale ani poriadne začať túto procedúru a pre mnohých vari aj každodenné cvičenia. Ale poďme k téme. Zamierame sa na dýchanie. Najprv dýchame oboma nozdrami rovnomerne. Pomaly začneme dbať o to, aby výdych bol najmenej dvojnásobne dlhší než je nádych. Spočiatku dýchame prirodzene, teda neodpočítavame si dĺžku výdychu a nádychu, len ju prirodzene predlžujeme. Potom si začneme všímať na koľko dôb nadychujeme a na koľko vydychujeme. Ako som hovoril, postupne výdych predlžujeme na dvojnásobok. Na tretí deň začneme bez násilia predlžovať aj nádych. Nie však oveľa, len asi o jednu tretinu."
V čom spočíva dôležitosť výdychu?
"Pri výdychu dochádza k rozdeľovaniu vitálnej živočíšnej energie, ktorá vlastne prechádza cez jednotlivé pránické centrá - čakry, ale aj cez menej známe kanáliky nádí, teda nielen cez hlavný sušumnu, ale naozaj aj cez všetky ostatné a dochádza ku vnútornej, ale hlavne vonkajšej regenerácii tela. Pri výdychu sa deje zvláštna situácia, a síce to, že sa spomaľujú všetky funkcie nášho tela. Doslova sa obnovujú. Stačí keď si uvedomíme, že pomaly dýchajúce živočíchy žijú na našej Zemi najdlhšie /ako napríklad korytnačka/, rýchlo dýchajúce /napríklad pes/ žijú len veľmi krátko v porovnaní s naším ľudským telom. Podľa jogickej náuky keď sa naučíme znižovať frekvenciu dýchania, môžeme sa dožiť vysokého veku pri zachovaní veľmi mladi stvého vzhľadu a výbornej psychickej i fyzickej kondícii."
Predĺženie dychu má okamžitý vplyv na zdravie?
"Áno, lebo začne regulovať náš metabolizmus. Napríklad odstráni pubertálne vyrážky, ale aj navodí pokojnejšiu myseľ. Zharmonizuje rozhárané správanie sa v rámci osobnostnej normy každého jednotlivca. Chcel by som ale upozorniť, že nedoporučujem zadržiavať dych, a to ani po nádychu a ani po výdychu. Musíme dych predlžovať prirodzene a spontánne. Cvičenie nie je preto v prvých dňoch dlhé. Začneme s piatimi minútami a postupne pridávame ďalšie. Vždy ale sledujeme, ako sa cítime, či nám nebúši srdce, nezvyšuje sa pocit tepla v tele alebo či nemáme iné nepríjemné pocity. Minúty pridávame iba postupne. Na začiatku cvičenia by sme mali mať behom minúty približne šestnásť dychových frekvencií. Po troch dňoch sa nám znížia na desať, niekedy len sedem. Keby sme si túto frekvenciu udržali približne pol roka, výsledky by sa stali trvalými. Čím dlhšie dychové cvičenia praktizujeme, tým ako by sme si zhutňovali kvalitu nášho základu, na ktorom si budujeme svoje fyzické i psychické telo. "
Toto cvičenie je vraj vhodné aj na zamedzenie tvorby vrások.
"Ak toto cvičenie chceme napríklad robiť kvôli pleti, doporučuje sa robiť v joginských obrátených pozíciách. Napríklad v polovičnej sviečke alebo sviečke, či v relaxačnej pozícii šavásane (pozícia mŕtvoly), v takom prípade dochádza k odstráneniu pnutia a rôznych blokád v tvárovej časti a tým aj k mimoriadnemu zlepšeniu kvality pokožky na tvári i k zníženiu tvorby vrások. Treba vedieť, že vrásky sa vlastne vytvárajú preto, že sme vystavení vnútornému napätiu, stresu a práve spolu s pred_ e5ženým výdychom dochádza k relaxačnému procesu v našom organizme.Výsledný pokoj a harmónia, ktoré pôsobia cez náš nervový systém sa mimoriadne blahodarne odrazí na našej pokožke."
bed
Autor: Chcete byť krásni, zdraví?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári