spolupráci s kolegami z chirugickej kliniky sa cez hrudnú dutinu dostali k driekovému stavcu prerastenému nádorom, odstránili jeho telo a nahradili ho titánovou náhradou. Takýto operačný zákrok bol prvý svojho druhu vo východoslovenskom regióne. Neurochirurgovia sa k stavcom doteraz dostávali iba zadným prístupom, teda smerom od chrbtice. V tomto prípade to však nebolo možné.
"Vnútorné fixátory chrbtice implantujeme bežne, ale zadným prístupom. Predným operujeme driekovú chrbticu v regióne východného Slovenska po prvýkrát. Pre takéto riešenie sme sa rozhodli z toho dôvodu, že zadným prístupom by sa nedalo odstrániť celé telo stavca v tejto oblasti chrbtice," rozhovoril sa MUDr. Viliam Novotný.
Zatiaľ čo jeho kolegovia realizovali operáciu, neurochirurg nám popísal jej priebeh. "Najprv bolo potrebné otvoriť hrudník. Aby sa zväčšil prístup do hrudnej dutiny, odstránilo sa jedenáste rebro. Tým sme sa dostali ku chrbtici. Prvý driekový stavec sme našli prerastený nádorom a v dôsledku toho už čiastočne rozpadnutý. V prvej fáze operácie, ktorú previedli dvaja chirurgovia, sa tiež identifikovali vyššie a nižšie uložené telá stavcov. V nasledujúcej časti neurochirugovia spinálneho tímu odstránia telo poškodeného stavca, uvoľnia obaly miechy a do vzniknutej medzery vložia umelú náhradu stavca."
Teleskopická titánová mriežka má tú vlastnosť, že sa dokáže vysunúť na potrebnú dĺžku. Do vnútra sa vkladá spongiózna kostná drť. V tomto prípade bol použitý materiál z kostnej banky, i z odobratého rebra. "Okrem tela stavca je potrebné odstrániť aj medzistavcové platničky, aby sa náhrada mohla zafixovať pevne do kosti. V tretej fáze operácie sa potom celý úsek stabilizuje proti posunu špeciálnym fixačným systémom. Skrutky sa zavedú zboku naprieč do vrchného a spodného stavca. Je to veľmi delikátny výkon, pretože operatér musí správne odhadnúť dĺžku a polohu skrutky," vysvetľuje neurochirurg.
Náročný operačný zákrok trval zhruba päť hodín a podieľali sa na ňom okrem neurochirurgov a chirurgov aj dvaja anestéziológovia. Pracovníci neurochirurgickej kliniky pred operáciou absolvovali workshop, na ktorom videli celý priebeh neštandardnej operácie. Neštandardná však bola aj anestézia pacientky. Bolo ju totiž potrebné zaintubovať tak, aby v rozhodujúcej fáze operácie mohla byť umelo ventilovaná iba do jednej polovice pľúc. Ich ľavá časť totiž musela ostať sfúknutá kvôli ľahšiemu prístupu do hrudnej dutiny.
Ako sme sa dozvedeli, 39-ročnej žene Vranovčanke asi pred mesiacom diagnostikovali nádor v prvom driekovom stavci. Ten prerástol celé telo stavca, pričom dochádzalo k jeho rozpadu. V dôsledku toho vznikla nestabilita tejto časti chrbtice a hrozilo zrútenie daného priestoru. To by malo závažný zdravotný dôsledok došlo by k poškodeniu miechy a ochrnutiu.
"U pacientky sa už prejavovali neurologické príznaky. Pociťovala bolesti v driekovej oblasti vyžarujúce do oboch dolných končatín. Tiež sa začali objavovať zánikové príznaky - niektoré nervy už nefungovali tak, ako mali, začínal proces ochrnutia. Preto bola operácia nevyhnutná a nebolo možné ju odkladať," poznamenáva MUDr. Novotný.
V bezprostrednom pooperačnom období dostane pacientka korzet, ktorý bude nosiť asi dva mesiace. Ten je skôr preventívnym opatrením, pretože chrbtica bola zafixovaná pevne. "Asi po piatich dňoch by sa mala postaviť do vertikálnej polohy a čím skôr začať rehabilitáciu. Aj keď zavedenie vnútorného fixátora predstavuje isté obmedzenia v pohybe, k výraznému zhoršeniu hybnosti by nemalo dôjsť," dodal lekár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári