žiadajú autori otvoreného listu adresovaného ministrovi vnútra Vladimírovi Palkovi a šéfovi rezortu spravodlivosti Danielovi Lipšicovi. Iniciatívna skupina 30 Košičanov z okruhu príbuzných, spolupracovníkov a priateľov košického viceprimátora, ktorí sa pod apel podpísali, je presvedčená o nevine oboch obvinených a celú kauzu považuje za vykonštruovanú snahu o ich diskreditáciu. O obsahu otvoreného listu informovali jeho signatári na včerajšej tlačovej besede v Košiciach.
Čuňa spolu s Ladislavom P. zaistila polícia 10. marca tohto roku v priestoroch spoločnosti KAME Slovakia údajne pri preberaní úplatku vo výške milión korún. Peniaze im odovzdal konateľ spoločnosti Maroš Merjavý, ktorý ako svedok spolupracoval s políciou. Podľa ministerstva vnútra malo ísť o desiatu splátku z 18-miliónového úplatku. Konateľ ho mal dodatočne vyplatiť za vybavenie lukratívnej zákazky na výstavbu nájomných bytov v mestskej časti Sídlisko Dargovských hrdinov za 180 miliónov Sk. Merjavý bol neskôr spolu so starostom Ladislavom Lumtzerom obvinený z podvodu. Mestská časť uhradila firme takmer 100 miliónov Sk, byty však dodnes nestoja.
Podľa vyjadrenia Danice Klinckovej, bývalej Čuňovej spolupracovníčky, milión korún, ktorý na stretnutí prevzali, nebol úplatok, ale dlh konateľa spoločnosti KAME. "V minulosti mu páni Čuňo a Ladislav P. poskytovali na základe zmluvy právne služby, za ktoré im mal zaplatiť. Keďže neplatil, pán Čuňo chcel dať návrh na konkurz Merjavého firmy. Nakoniec ho Merjavý uhovoril že dlh vyrovná. Dopadlo to tak, že veritelia sú od februára vo väzbe a ich dĺžnik na slobode," uviedla Klincková, ktorej dôvernú informáciu poskytla manželka viceprimátora.
Poslanec mestského zastupiteľstva a blízky spolupracovník námestníka primátora Michal Kravčík v tejto súvislosti spochybnil inštitút spolupracujúceho svedka. "Nepovažujem za normálne, keď človek, ktorý má na krku obvinenie z takmer stomiliónového podvodu si veselo behá na slobode len preto, že spolupracoval s políciou. Týmto otvoreným listom chceme otvoriť verejnú diskusiu na túto tému. Zločin ostane zločinom. Tento prípad je ilustráciou, že inštitút spolupracujúceho svedka sa dá zneužiť na likvidáciu veriteľa či konkurenta. Takéto metódy sa používali za stalinizmu, len sa to inak volalo," zdôraznil Kravčík.
Podľa názoru signatárov v súvislosti s touto kauzou sa zdá, že minister vnútra dostáva neúplne a nepravdivé informácie. "Pán minister sa vyjadril, že Eugen Čuňo odmieta vypovedať. My máme z dôveryhodných zdrojov opačné informácie," povedal Kravčík.
Signatári sa domnievajú, že snahou určitých síl v meste je, aby Čuňo ostal vo väzbe čo najdlhšie, podľa možnosti až do skončenia volebného obdobia. Podľa ich vyjadrenia, ktoré formou listu adresovali aj obom ministrom, námestník primátora bol nepohodlný pre rôzne záujmové skupiny v meste: "Čelil obrovskému tlaku rôznych lobistických skupín, ktoré neváhali naďalej drancovať mesto, a inicioval prehodnotenie nevýhodných jednostranných zmlúv z minulosti," uvádzajú v liste.
Členovia iniciatívnej skupiny zároveň vyjadril podozrenie, že cieľom dezinformácií môže byť aj kompromitácia samotného ministra vnútra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári