vzniku. Spracovávať sa bude na obecnom kompostovisku, ktoré vytvoria v priestoroch kaštieľa Buzinka. Na jeho dvore bude vyhradený priestor, kde budú môcť ľudia dovážať nepotrebné produkty zo záhrad, konáre, lístie i zhnité ovocie, ktoré nemajú kde uskladniť. V okolí obce by sa už nemali vytvárať hromady a mali by prestať aj s ich spaľovaním.
"V ohradenom priestore 15x10 metrov bude možné tento biologický odpad ukladať v jednotlivých vrstvách podľa druhu, zasypávať zeminou a polievať, čím sa vytvoria podmienky pre hnilobný proces. Po jeho spracovaní bude možné použiť organickú zmes opäť v záhradách ako kompost. Uskladňovanie bude riadené, dodržiavať sa bude technologický postup a kompostovisko bude sprístupnené verejnosti iba v presne stanovených dňoch a hodinách," vysvetlil zámer starosta Rudolf Reštei.
Na tieto práce chcú v Šaci využiť nezamestnaných, ktorí si tak budú môcť splniť podmienku na získanie aktivačného príspevku. Pracovník do trvalého pracovného pomeru na túto činnosť potrebný nie je. Mestská časť v rámci druhej etapy plánuje s vytvorením ďalšieho zberného a spracovateľského miesta aj v inej lokalite. Hlavným zámerom celého projektu je naučiť ľudí, ako si doma vytvoriť malé kompostoviská, aby sa biologický odpad nekopil na odľahlých miestach, ale využíval sa ako hnojivo. K tomu je potrebná osveta, prednášky, propagačný materiál. Pomoc pri tom ponúkla Spoločnosť priateľov Zeme.
Realizácia projektu pohltí z miestneho rozpočtu 90-tisíc korún. Z týchto prostriedkov sa uhradí montáž oplotenia, nakúpi materiál, potrebné náradie, drvička, ale tiež mobilné zariadenie na kompostovanie. Odoberanie odpadu od obyvateľov Šace bude bezplatné, rovnako aj hotový produkt.
"Už na najbližšom zastupiteľstve predložíme poslancom na schválenie organizačný i prevádzkový poriadok obecného kompostoviska, aby sme s prevádzkou mohli začať čo najskôr. Predpokladám, že v polovici júla bude funkčná a občania budú môcť prinášať odpad na spracovanie. Nechceme, aby sa vytvárali divoké skládky, ktorých je v súčasnosti minimálne desať v okolí. Chceme zrevitalizovať územie, kde žijeme. Takýto systém majú vytvorený v obci Kokšov-Bakša a funguje bez problémov. Ľudia si zvykli a aj sami si vyprodukovaný odpad spracovávajú. Len si na to musia zvyknúť," dodal starosta.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári