pri nohách už svitá. Podobnými sú prípoviedky: Na svätého Víta po celú noc svitá a tiež: Na deň svätého Víta sa na jednom konci stmieva a na druhom už svitá.
Dnešný oslávenec je podľa pranostík suverénnym kráľom stredoeurópskych bielych nocí. To konštatuje stará česká pranostika: Jestliže Víta českého dědice znáš, na ten svátek nejdelší den máš. Tieto konštatovania sú pozostatkami pozorovaní ľudí v časoch staršieho, juliánskeho kalendára.
My sa však až do príchodu letného slnovratu môžeme ešte stále tešiť z predlžujúceho sa dňa a z krátkych nocí. K oslávencovi Vítovi sa viaže aj jedna z pomedardovských dažďových vĺn známa ako vítske dažde. Ľudia ich neveľmi vítali, pretože v mimoriadne nepriaznivých rokoch môžu trvať aj 30 nasledujúcich dní. Súvisí s tým dávna skúsenosť: Vít dáva trávam piť. Z vítskych dažďov majú najväčšie obavy roľníci, pretože dažde v polovici júna môžu vážne ohroziť kvalitu obilia. Vraví sa napríklad: Dážď na Víta, beda na žitá. Zaujímavý je aj poznatok, ktorý nám Vít prináša v pranostike: Vít berie vtáčikom píšťaľky. Všetci sa preto tešia, ak sú dni okolo 15. júna teplejšie a slnečné. Hoci starí vidiečania upozorňujú na aktuálnu hrozbu: Ak prichádza Vít suchý, nesie sebou muchy.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári