ktorú si pred podpísaním kúpnej zmluvy dohodnú. O tom, že to nemusí vždy platiť, sa presvedčili viacerí majitelia parciel v katastrálnom území Myslava. Na ich pozemkoch leží skládka odpadu, prípadne sa pripravuje jej rozšírenie. A tak sa v dobrej vôli vyjsť v ústrety všeobecnému záujmu rozhodli pôdu predať. Aj tak by z nej nemali žiaden úžitok a nemohli by na nej hospodáriť.
So spoločnosťou Centrum zneškodnenia odpadov (CZO) uzavreli zmluvu a za meter štvorcový vykupovanej nehnuteľnosti im malo pripadnúť 240 Sk. Nadobúdateľ mal poukázať kúpnu cenu prevodcovi do 30 dní od povolenia vkladu vlastníckeho práva Okresným úradom Košice II, odborom katastra nehnuteľností. Platnosť bola potvrdená 20. marca 2001. Odvtedy však uplynulo dosť času, ale bývalí vlastníci dodnes svoje peniaze nedostali. Ktovie, dokedy budú čakať a či sa ich vôbec niekedy dočkajú. Nemá im ich totiž kto vyplatiť, pretože Centrum zneškodnenia odpadov je už minulosťou. Tento mestský podnik skončil kvôli vysokej zadlženosti i pokute z ministerstva životného prostredia v konkurze. Navyše poslanci mestského zastupiteľstva odhlasovali, že ich hlavná činnosť - zneškodňovanie odpadu prešla na spoločnosť Ekothermal.
"Nemajú pozemky, ale ani peniaze. A to nie je všetko. Daňový úrad od nich teraz žiada zaplatiť daň z prevodu nehnuteľností, teda chce zinkasovať za to, že získali finančné prostriedky, ktoré nikdy nevideli. Keď nezaplatia 4 percentá z ceny, hrozia im aj poplatky z omeškania. Sú dlžníci," priblížil nám nelichotivú situáciu Myslavčanov, ktorí hľadajú pomoc, starosta Michal Müller.
Väčšinou sú to starší ľudia. Nevedia, kde sa majú obrátiť a za čo majú vlastne zaplatiť. Vysporiada sa s nimi niekto? Odpoveď sme hľadali u správcu konkurznej podstaty CZO.
"Podľa doterajších informácií, ktoré som začal získavať na základe podnetu jedného z postihnutých, viac ako dva roky pred vyhlásením konkurzu na CZO v roku 1998 s ním uzavrelo 29 subjektov zmluvy o predaji svojich pozemkov. Stanovená cena nebola zaplatená, ale neuskutočnil sa ani prevod vlastníctva na katastri. Taký majetok ani neevidujem v konkurznej podstate, ani nemám záujem, aby sa doň dostal. Dotknuté subjekty si okrem jedného neuplatnili svoj nárok ako veritelia v konkurznom konaní. Preverujem ešte stav na katastri, ale z môjho pohľadu sú pôvodne predávajúci naďalej vlastníkmi. Ak bude z mojej strany potrebná súčinnosť, aby sa veci dali do poriadku, všetky potrebné kroky urobím. Musím však vedieť právny stav veci. Konkurz je tesne pred ukončením," povedal pre Korzár správca konkurznej podstaty JUDr. Vladimír Bajtoš.
Napríklad vlastníčka, ktorá predala 124 štvorcových metrov pozemku, mala dostať 9 920 korún. Pre ňu to nie je zanedbateľná suma a teraz má ešte zo svojho zaplatiť daň. Cíti sa ukrivdená a podvedená. Na staré kolená má iba starosti.
Prečo po takom dlhom čase žiada daňový úrad od majiteľov pozemkov zaplatenie dane, keď, ako tvrdia vlastníci, sa vklad neuskutočnil? "Zápisy vkladu boli povolené ešte v roku 2001. Daňová povinnosť nevzniká zaplatením kúpnej ceny, ale zápisom vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. DÚ dostáva povolené vklady od katastra a neskúma katastrálne konanie. Dostali sme vklady a na základe nich sme vystavili platobné výmery. Je v nich uvedené, na základe akej zmluvy sú povinní zaplatiť a aj dátum vkladu do katastra. Keď peniaze za pozemky nedostali, mali odstúpiť od zmluvy alebo vymáhať ich súdnou cestou. To, že platobné výmery dostali až teraz, je dôsledkom doťahovania starých vecí, ale ešte vždy v zákonnej lehote," zaujal stanovisko riaditeľ Daňového úradu Košice II Ing. Eduard Adamčík. Je teda nespochybniteľné, že zaplatiť musia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári