stratégie a výhľad do roku 2009. Materiál vypracovalo oddelenie školstva magistrátu a nielenže je rozsiahly na počet strán, ale je zrejmé, že bude aj citlivou témou rokovania, pretože ak sa má niečo zrušiť alebo spojiť, vždy sú za tým okrem šetrenia peňazí aj emócie a obavy. Poslanci mestského zastupiteľstva v tejto oblasti majú svoje skúsenosti, o téme byť či nebyť sa na ich rokovaniach už v minulosti rozhodovalo. Najmä zrušenie MŠ na Watsonovej ulici a jej presťahovanie do iných priestorov, ako aj vyradenie ZŠ na Čordákovej ulici sprevádzali veľké emócie priamo na zastupiteľstve.
Tento fakt, aj snaha poznať situáciu aj z druhej strany, nielen z materiálu magistrátu, inicioval predseda poslaneckého klubu SDKÚ-OKS Igor Laskovský (na snímke) poslaneckého prieskumu aspoň po niektorých zariadeniach. Pozval naň aj zástupcov ostatných politických klubov. Vo štvrtok sa tí, ktorým "vyšiel" čas, priamo v teréne zoznamovali so zariadeniami, nad ktorými visí možno už od septembra alebo v blízkej budúcnosti, povestný čierny Peter.
Igor Laskovský nechcel byť v zisteniach konkrétny, pretože nič ešte nie je stopercentne isté a zbytočne by mohol vyvolať prípadnú paniku. Potvrdil len, že v spomínanom návrhu oddelenia školstva sa hovorí o racionalizačných krokoch v 10 mestských častiach a tie sa týkajú desiatich predškolských a školských zariadení. "Situáciu sme chceli zistiť aspoň v niektorých mestských častiach, takže sme navštívili štyri najväčšie. Pozreli sme si jednotlivé zariadenia, ich vybavenie, rozprávali sme sa s riaditeľmi o ekonomike, počte žiakov, aj o mimoškolských aktivitách. Zmysel prieskumu som videl v tom, nech nás nikto neobviňuje, že rozhodujeme a ani nevieme, o čom. Stanovisko celého klubu k výsledkom ešte neviem, závermi sa iba budeme zaoberať." Osobne si I. Laskovský myslí, že spomínaný materiál magistrátu dosť verne zachytáva situáciu v školách, aj výpočet nákladov na prevádzku.
Keďže mediá viackrát venovali priestor MŠ na Watsonovej ulici, ktorá mala ísť z kola von ešte vlani, boli sme zvedaví aspoň na jej perspektívu. I. Laskovský sa vyjadril, že tentokrát "watsonke" veľké šance nedáva. O ostatných ale zaryto mlčal.
O niečo zhovorčivejšia bola jeho kolegyňa z klubu HZDS-ĽS - SNS Anna Jenčová, ktorá bola ochotná sa dotknúť druhého pomerne medializovaného prípadu - ZŠ Park mládeže. "Príspevok z ministerstva na žiaka nezodpovedá potrebám tejto školy, to je neodškriepiteľný fakt. A keďže čísla nepustia, je jasné, že sa dostala do racionalizačnej siete. Určite by sa ale malo prihliadnuť i na to, že ide o zariadenie, kde je nielen nultý ročník pre deti zo znevýhodnených rodín, ale strechu a dobré podmienky tu našli aj sluchovo a inak postihnuté deti. Neviem preto, či by sa situácia školy nedala riešiť napríklad z fondov EÚ."
V prípade ZŠ Park mládeže "chybu" zrejme urobilo i vedenie školy, ktoré sa od prvej chvíle snažilo nedať škole punc špeciálnej (nemá to ani v názve), ale naopak predbehlo dobu a sústredilo sa na integráciu hendikepovaných detí do spoločnosti. Vlastnou pokrokovosťou si však začalo píliť pod sebou konár...
Ktorých materských a základných škôl sa v blízkej budúcnosti dotknú racionalizačné kroky, o tom sa bude hovoriť na utorkovej školskej komisii, na zasadnutiach poslaneckých klubov a hlavne na blížiacom sa mestskom zastupiteľstve. Isté však je, že racionalizácii sa mesto nevyhne, i keď to budú bolestivé kroky.
Autor: Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári