zvolia 732 poslancov, pričom právo hlasovať má spolu 350 miliónov voličov z EÚ. V boji o našich štrnásť "voľných" kresiel si to rozdá spolu 17 strán a 188 ich kandidátov. Do EP kandidujú všetky strany zastúpené v NR SR - ANO, KDH, KSS, ĽS-HZDS, SDKÚ, Slobodné fórum, Smer a SMK. Spoločnú kandidátku postavila aj ĽÚ s HZD. Z mimoparlamentných strán sa o dôveru voličov bude uchádzať koalícia Súľovského a Sitekových národniarov, Aktívne ženy - OS Slovenska, Demokratická únia Slovenska, Maďarská federalistická strana, Občianska-konzervatívna strana, Rómske kresťanské demokratické hnutie na Slovensku, Slovenská ľudová strana a Živnostenská strana SR.
Volebné miestnosti budú otvorené od 7.00 do 22.00 hod. Po príchode do volebnej miestnosti najprv volič musí preukázať svoju totožnosť občianskym preukazom alebo pasom. Prísť voliť môže každý občan SR, ak najneskôr v deň volieb oslavuje 18 rokov a má na území SR trvalý pobyt. Náš občan, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕši 18 rokov a nemá trvalý pobyt na území SR ani na území iného členského štátu EÚ, môže voliť, ak sa v deň volieb zdržiava na území Slovenska. Naopak volebného práva je pozbavený človek, ktorý je počas konania volieb vo výkone trestu (bol právoplatne odsúdený), bol pozbavený spôsobilosti na právne úkony alebo bola obmedzená jeho osobná sloboda z dôvodu ochrany zdravia ľudí. Spôsob hlasovania v eurovoľbách je zhruba podobný s tým, ktorý je do NR SR. Vo volebnej miestnosti volič dostane 17 lístkov z kandidátkami politických strán a koalícií. Z nich si vyberie jednu, kde môže, ale aj nemusí označiť jedného kandidáta, ktorému chce dať svoj preferenčný hlas. Zakrúžkovaním jediného konkrétneho kandidáta ho môžete uprednostniť pred ostatnými a tým mu pomôcť, aby sa "zdola" posunul na zvoliteľnejšie miesto kandidátky. Stane sa tak v prípade, ak získa najmenej 10% prednostných hlasov z celkového počtu hlasov odovzdaných pre politickú stranu alebo koalíciu. Na prednostné hlasy sa bude prihliadať iba v prípade, ak politická strana, resp. koalícia získa aspoň 5 percent platných hlasov.
Ako sme sa dozvedeli, všetky úlohy súvisiace s technicko-organizačným zabezpečením volieb boli už zrealizované a takisto bol ukončený je aj rozvoz všetkých materiálov vrátane hlasovacích lístkov. V územnom obvode Obvodného úradu v Košiciach je vytvorených 192 volebných okrskov, kde môže prísť vyše 192 000 oprávnených voličov, na "okolí" je to 142 volebných okrskov pre 81 500 voličov. Prípadné otázky týkajúce sa volieb do EP môže občania klásť ešte dnes do 17.00 hod na infolinke ministerstva vnútra 02/4859 2020. Linka bude fungovať aj počas nedeľnajších volieb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári