nebezpečenstvo zo šoku zo studenej vody spočíva najmä v skokoch do vody. Prudké ochladenie tela môže viesť s svalovému ochromniu, šoku, ku kŕčom, čo môže ohroziť život i zdatného plavca. Ak máte strach z plávajúcich nečistôt či rastlín, snažte sa vyhľadávať vodné plochy bez nich a ak aj na niečo nepríjemné vo vode natrafíte - nepanikárte.
Osobitne si dávajte pozor pri plávaní v riekach. Prúd môže byť i pre zdatného plavca zradným, najmä ak ho príliš vyčerpá. Ak sa vyberiete k moru, tiež neberte jeho silu a energiu na ľahkú váhu. Nevzďaľujte sa príliš od brehu. Aj pokiaľ ste dobrými plavcami, zdržujte sa v takej hĺbke vody, kde ešte dobre dosiahnete nohami na dno. Pri plávaní v mori vás môžu ohroziť nečakane vysoké vlny. A dávajte pozor na rôzne morské ´potvorky´, ktoré vás môžu nie len vyľakať, ale spôsobiť i zranenie.
Ak si chcete užiť vodné bicykle či loďky, nezabúdajte, že neplavci musia použiť plávaciu vestu, ktorú treba mať zaistenú tak, aby vám v prípade pádu do vody ´neuplávala´. Nechoďte však na vodu bez aspoň jedného plavca na palube. Do vody nevchádzajte rozhorúčení - je potrebné postupne sa ochladiť, a až potom plávať - ak rozhorúčený človek skočí do studenej vody, hrozí mu zástava srdca a následné utopenie. Do neznámej vody nikdy neskáčte hlavičku - hrozí tu vážne poranenie krčnej chrbtice.
Aj keď sa vám môže zdať, že alkohol spríjemní vaše chvíle slnenia sa kúpania - opak je pravdou. Alkohol spôsobuje najväčší počet utopení, preto ho nechajte doma a ak vo svojom okolí zbadáte osoby, ktoré sa idú kúpať pod vplyvom alkoholu, zabránte im v tom.
Autor: Pozor na veľké vlny
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári