Kveta PODHORSKÁ
Okolo pripravovanej výstavby Auparku na Námestí osloboditeľov bolo nemálo rozruchu. Poslanci mestského zastupiteľstva zámer postaviť kultúrno-spoločenské a obchodné centrum po dlhom zvažovaní nakoniec odhlasovali, ale neboli spokojní s cenou za pozemky v najatraktívnejšej časti mesta. Neschváliť výstavbu by bola nenapraviteľná chyba. Takáto investícia sa naskytne raz za desiatky rokov.
Záujemcov stavať na tejto ploche bolo viac. Ani jeden však taký, ktorý by zafinancoval minimálne sto miliónov do štvorprúdovej zbernej komunikácie na južnom okraji pozemku a vyriešil dopravu na námestí, vrátane nadväzujúcich kižovatiek, napojenia na Južnú triedu, zastávok MHD a vybudovania koridoru pre inžinierske siete. Súhlasili, ale zaplatiť si to malo mesto, na čo nemalo a ani nemá financie.
Dnes je tu investor, ktorý je ochotný splniť túto podmienku. Dohodnúť sa na cene za m2 pozemku bol tvrdý oriešok. Spoločnosť Aupark vstupuje aj do ďalších piatich miest, kde sa cena pohybuje okolo troch tisícok za meter štvorcový, ale aj za korunu. Komisia už odklepla konečnú sumu - 13 277 Sk. Pri 10-tisíc štvorcových metroch to nie je málo. V hotovosti uhradí kupujúci 32-miliónov a sto v investíciach.
Keď sa na to pozrieme z druhej strany, je to len začiatok. Mesto bude mať z tejto dvojmiliardovej investície osoh aj v budúcnosti. Veď to bude najväčší platiteľ dane z nehnuteľnosti a pravidelný a nie nízky príjem. Na pozemkoch sa dá získať iba raz, podstatnejšie je, čo na nich bude stáť a koľko to bude prinášať. Nestojí to za to, keď sa podarí vyriešiť pri tom aj dopravu a uzavrie sa posledný kritický uzol v meste?
Poranené vtáky majú smolu
Miroslav SAMBOR
Pred niekoľkými dňami zachránil vedúci košického pracoviska Štátnej ochrany prírody RNDr. Vladimír Stano malú sovičku, ktorá pri obchodnom centre na Brigádnickej ulici vypadla z hniezda. Práve v tomto období, keď mláďatá rôznych operencov vylietajú z hniezd, ich viac ako po iné dni v roku, končí s rôznymi zraneniami. Košičania si už dávno zvykli na to, že poranené či choré jedince, ktoré našli, nosili odborníkom do Pohotovostného záchranného zariadenia (PZZ) a Rehabilitačnej stanice (RS) pri Účelovom zariadení pre chov a choroby rýb, včiel a poľovnej zveri Univerzity veterinárskeho lekárstva v Rozhanovciach. Žiaľ, napriek tomu, že v jedinom zariadení tohto typu na Slovensku za 20 rokov jeho existencie zachránili a do voľnej prírody vypustili stovky vzácnych vtákov, Ministerstvo životného prostredia SR rozhodlo o jeho zrušení. Dôvod je prozaický. Nedostatok peňazí na prevádzku. Ako sa vraví, kde nič nie je, ani smrť neberie. Podľa všetkého, však v prípade Rozhanoviec šliapli úradníci poriadne vedľa. Na chod PZZ a RS totiž netreba vynakladať ročne milióny, ale iba sto, maximálne dvestotisíc korún. Pravdepodobne však byrokratického šimľa nejaká ochrana prírody a jej fauny absolútne nezujíma.
Autor: Nestojí to za to?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári