katolíckej cirkvi. Tento sviatok sa prvýkrát slávil v Lutychu pred 768 rokmi a z rozhodnutia pápeža Urbana IV. je sviatok najsvätejšieho tela a krvi Kristovej od roku 1264 prikázaný pre celú cirkev.
V minulosti patril k slávnostiam s masovou účasťou veriacich a i u nás dodnes poznáme jednu z častí jeho slávenia - procesie, počas ktorých slávnostne oblečené dievčatká sypú z košíčkov lupene jarných kvietkov. V tento deň si veriaci pripomínajú aj sviatok siedmich spiacich bratov, meniny má Margaréta a to všetko sa, ako inak, premieta aj do bohatého košíka pranostík.
Prejavuje sa v nich Medardov vplyv a viaceré prípoviedky umocňujú obavy z možného, najmenej 40-dňového upršaného obdobia. Napríklad: Ak je na sviatok Božieho tela dážď, aj žatva bude daždivá. Ak sa na tento sviatok zadaždí, zvyšujú sa aj obavy milovníkov orechov, pretože ich potom môže byť pomenej. Vraví sa: Ak na Božie telo zmoknú na oltároch venčeky, na lúkach budú moknúť devečky - hrabáčky. Naopak, pekné a jasné počasie na sviatok Božieho tela, prináša všetkých veľa radosti a signalizuje vraj dobrý rok. Hovorí sa napríklad: Jasný deň na Tela Pána, vždy poteší hospodára. Dobré počasie sľubuje aj veľa sena a štartuje najrozšírenejší letný rekreačný šport, plávanie, keď pranostika nabáda: Na Božie telo, skoč do vody smelo.
Ďalšie pranostiky sa viažu k sviatku siedmich spiacich bratov - mučeníkov a sú opäť pomedardovsky varovné: Ak na sedem spiacich bratov prší, neprestane za 7 týždňov, čo potvrdzuje takmer rovnaká dávna múdrosť: Ak na sedem bratov začne liať, sedem týždňov budeme pod strechu utekať. Všetko ešte môžu zachrániť pranostiky, viažuce sa k dnešnej oslávenkymi - Margaréte. Býva označovaná za prvú dámu, oznamujúcu leto pretože: S Margarétou leto začína, keďže páľavu zosilňuje a prázdniny približuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári