Šuster, drž sa svojho kopyta!
Miroslav SAMBOR
Chvíľa, keď Slováci pristúpia k volebným urnám, aby rozhodli o tom, ktorí z kandidátov nominovaných jednotlivými subjektami pôsobiacimi na našej politickej scéne zasadnú do kresiel Európskeho parlamentu, sa nezadržateľne blíži. Aj keď všetko bude jasné už po tejto nedeli, niekoľko týždňov "atakujú" médiá potenciálnych voličov výzvami, aby neváhali a voľby neodignorovali. Na počudovanie, okrem médií sa do predvolebnej kampane takouto výzvou zapojilo aj deväť cirkví a náboženských spoločností, evidovaných na Slovensku. S výnimkou grécko a rímskokatolíckej cirkvi. Viacerí si možno teraz povedia, že je to predsa normálne a aj zástupcovia Boží na Zemi sú ľudia. S právom na vyjadrenie svojho názoru. Áno. Bolo by to možno v poriadku, keby ešte donedávna hlavy väčšiny vyzývajúcich cirkví neprezentovali ideu, že všetky cirkvi by mali ostať apolitické. A teda by sa nemali miešať do komunálnej, ale predovšetkým i do takzvanej veľkej politiky. Časy sa ale menia a možno práve preto si kňazi povedali, že prišla tá pravá chvíľa na zásah. Lepšie povedané, na oslovenie a presvedčenie veriacich. Aj keď väčšina z nich je zvyknutá slepo počúvať, nájdu sa, najmä v mladších vekových kategóriách takí, ktorí tvrdia, že kňazi by sa mali držať svojho kopyta. A nie sa miešať až natoľko do svetských vecí.
Ester v Košiciach
Eva BOMBOVÁ
Ak sa vďaka šťastnej súhre náhod stretnú v jednom človeku dramaturgický talent a cit s novinárskym objaviteľstvom, môžu z toho profitovať stovky ľudí. Takéto spojenie je charakteristické pre Tibora Ferka, košického publicistu, ktorý teraz pôsobí ako dramaturg v Spišskom divadle v Spišskej Novej Vsi. Prínosom pre veľké množstvo ľudí je nepochybne najzaujímavejšia inscenácia aktuálneho repertoáru tohto východoslovenského divadla - stará česká baroková hra neznámeho autora na biblické motívy. V réžii Mira Košického mala v spišskej metropole premiéru vlani v decembri a uviedli ju ako prví na Slovensku. Tí, ktorí si knihu Ester čítajú v biblii vedia, v čom je jej nadčasové posolstvo: je o láske a obetovaní sa pôvabnej Ester za svoj prenasledovaný židovský národ, je o tolerantnom ľudskom spolunažívaní.
Podistým preto hru Ester publikum už vyše dvesto rokov všade víta s vrúcnym záujmom - hrali ju v roku 1943 aj v terezínskom koncentračnom tábore. Keby nebolo augusta 1968, mohli sme ju vďaka košickým televíznym tvorcom, medzi ktorými bol aj Tibor Ferko, vidieť už dávno. Totalitám Esterine posolstvá nikdy nevyhovovali. Ferko uvádza, že našej červenej totalite nekonvenovala inscenácia Ester až tak, že ju pred rokmi nielen zakázala odvysielať ale inscenácia, už nasnímaná na film, bola nenávratne zničená.
V Košiciach však vďaka divadelníkom zo Spiša Ester o pár dní uvidíme. Vďaka spolupráci Košického samosprávneho kraja, mestskej samosprávy a tunajšej Židovskej náboženskej obce (ŽNO), bude uvedenie barokovej hry Ester v pondelok 14. 6. v Štátnom divadle súčasťou spomienkového večera k 60. výročiu začatia tragických transportov židov do nacistických koncentračných táborov. Z Košíc alebo cez naše mesto prešlo od mája do júla 1944 spolu 137 vlakov smrti - z 11 500 košických židov neprežilo holokaust okolo 10 000 ľudí. Predseda ŽNO Pavol Sitár konštatoval, že pre košickú židovskú komunitu bude aj uvedenie Ester potvrdením, že jej vzťahy s okolím sa obnovili, že sa cíti v bezpečí a že slovenská pospolitosť už dokáže náležite čeliť extrémistickým prejavom antisemitizmu a xenofóbie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári