mohli reálne ovplyvňovať európsku legislatívu a podieľať sa na chode spoločných európskych inštitúcií. Eurovoľby sa od roku 1979 konajú každých 5 rokov, tie aktuálne prebehnú túto nedeľu, pričom volebné miestnosti budú na celom Slovensku otvorené od 7.00 hod. do 22.00 hod. Prísť voliť môže každý občan SR, ak najneskôr v deň volieb oslavuje 18 rokov a má na území SR trvalý pobyt. Občan SR, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕši 18 rokov a nemá trvalý pobyt na území SR ani na území iného členského štátu EÚ, môže voliť, ak sa v deň volieb zdržiava na území Slovenska. Voliť môžu takisto občania iných členských štátov EÚ, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov, a ktorí majú na území Slovenska povolený trvalý pobyt. Voliť do EP v tých istých voľbách možno len v jednom členskom štáte EÚ. Naopak volebného práva je pozbavený človek, ktorý je počas konania volieb vo výkone trestu (bol právoplatne odsúdený), bol pozbavený spôsobilosti na právne úkony alebo bola obmedzená jeho osobná sloboda z dôvodu ochrany zdravia ľudí.
Slovensko sa stalo členom Európskej únie 1. mája 2004 na základe zmluvy o pristúpení k Európskej únii, ktorú Slovensko podpísalo 16. apríla 2003 v Aténach. Ešte v zmluve z Nice 2001 sa členské štáty EÚ dohodli aj na zložení Európskeho parlamentu, teda aj na tom, koľko kresiel pripadne jednotlivým členským štátom po rozšírení Únie. Na základe tejto dohody bude mať Slovensko v tomto volebnom období 14 zástupcov z celkových 732 poslancov Európskeho parlamentu. Celkovo je zo 191 registrovaných kandidátov len 37 východniarov, čo predstavuje necelých 20 percent, hoci východné Slovensko tvorí rozlohou a počtom obyvateľom zhruba tretinu Slovenska. Ešte horšie vyznieva táto štatistika pri pohľade na vrchné priečky kandidátok. Ak by totiž voľby skončili podľa posledného prieskumu verejnej mienky, tak by s najväčšou pravdepodobnosťou z našich 14 zástupcov v EP bolo 10(!) Bratislavčanov a len jediný východniar - poslanec NR SR za ĽÚ R. Žiak zo Starej Ľubovne.
Najednoduchšou možnosťou, ako sa neuspokojiť s týmto "bratislavocentrizmom" a zvýšiť tak počet východniarov v EP, je ísť voliť a zakrúžkovať maximálne jedného z nich na kandidátke vami vybranej strany. Prostredníctvom tzv. prednostného hlasu totiž môžete do istej miery rozhodnúť aj o poradí jednotlivých kandidátov. Zakrúžkovaním konkrétneho kandidáta ho môžete uprednostniť pred ostatnými a tým mu pomôcť, aby sa "zdola" posunul na zvoliteľnejšie miesto kandidátky. Pri eurovoľbách je možné zakrúžkovať najviac jedného kandidáta, ktorý sa posunie na najvyššie miesto, ak získa najmenej 10% prednostných hlasov z celkového počtu hlasov odovzdaných pre politickú stranu alebo koalíciu. Ich počet môže teoreticky spôsobiť to, že sa na 1. miesto sa môže posunúť aj kandidát zo 14. miesta. Pravda toto všetko môže nastať iba za predpokladu, že jeho strana alebo koalícia získala aspoň 5 percent z celkového počtu platných hlasov.
Ako vyzerajú jednotlivé kandidátky a koľko je na nich východniarov
Zo strán zastúpených v NR SR má SMK (vyžrebovali si číslo 1) na prvých šiestich miestach ľudí z južného Slovenska. Prvý východniar je na 7. mieste štátny úradník Július Slovák z Rožňavy, deviatku má koordinátor špeciálnych projektov Ferenc Petrik z dedinky Veľké Trakany a desiatku prednosta ÚPF na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach Oliver Rácz. ANO (2) má na prvých troch miestach Bratislavčanov, no dvojka na kandidátke poslankyňa NR SR Eva Černá je košickou rodáčkou. Na piatom mieste figuruje ďalšia poslankyňa Iveta Henzélyová z Košíc, sedmičkou je pedagogička Mária Šimková z Prešova a desiatkou prekladateľ z Prešova Tomáš Kastély. Vnútrostranícke primárky v SDKÚ (3) rozhodli, že po lídrovi Petrovi Šťastnom sú na druhom až štvrtom mieste samí východniari. Dvojkou je poslanec NR SR Milan Gaľa z Lipian, trojkou starostka z Chmeľnice v okrese Stará Ľubovňa Zita Pleštinská a štvorkou štátny tajomník Ján Hurný zo Spišskej Novej Vsi. Hoci preferencie KSS (7) sú najvyššie práve na východe, paradoxne čelo jej kandidátky obstarali až traja Bratislavčania. Prvou východniarkou je na 5. mieste košická učiteľka Anna Biliňská, na ôsmom mieste jej sekunduje ekonóm zo Stropkova Stanislav Kolcun a na jedenástke učiteľ Alojz Almássy zo Spišskej Novej Vsi.
V Slobodnom fóre (8) je po I. Šimkovi dvojkou prodekan fakulty BERG na TU v Košiciach Michal Cehlár, šestkou košická podnikateľka Gabriela Vozárová, trinástkou banková úradníčka Martina Burdová z Kamenice nad Cirochou a kandidátku uzatvára štrnásty študent Marek Oslovič z Trebišova. Aj Smer (12) má podobne ako komunisti v prvom kvartete troch Bratislavčanov. Východniar je len jeden, študent z Nového Ruskova pri Trebišove Pavol Borovský na 13. mieste. Na prvých siedmych miestach kandidátky ĽS-HZDS (13) sú obyvatelia zo Západného Slovenska, prvý východniar poslanec NR SR Jaroslav Jaduš má osmičku a košický dôchodca Andrej Havrila jedenástku. Kresťanskí demokrati (14) majú celkom dvoch východniarov, trojku má manžér Ján Hudacký z Prešova a trinástku programátor Marek Oros z Košíc. Na náš región zrejme najviac mysleli zostavovatelia kandidátky dvojkoalície ĽÚ-HZD (15). Tí majú ako jediní na čele kandidátky dvoch východniarov, jednotkou je poslanec NR SR Rudolf Žiak zo Starej Ľubovne a dvojkou Sninčan Vasiľ Pytel. Na päťke ešte figuruje starosta Kechneca Jozef Konkoly a 12. miesto je obsadené manažérom michalovských hádzanárok Pavlom Mačičákom.
Z mimoparlamentných strán je jediným kandidátom Rómskeho kresťansko demokratického hnutia v SR (17) trebišovský živnostník Štefan Miľo. Na kandidátke strany Aktívne ženy - OS Slovenska (11) je jednotkou Michalovčanka Eva Bartošová, dvojkou Prešovčanka Daniela Obšasníková, trojkou Jarmila Kotlárová zo Sniny, štvorkou Dana Plučinská z Vysokých Tatier a päťkou Anna Manojlovičová z Trebišova. Koalícia Súľovského a Sitekových národniarov (9) má na deviatke Petra Bizovského zo Starej Ľubovne a na dvanástke je Milan Šušor z Kysaku. Živnostenská strana (5) má na päťke Andreja Fedora z Bardejova, desiatkou je Emil Blicha a na 12. mieste Hedviga Vadinová (obaja Prešov). Maďarská federalistická strana má jediného východniara a to Košičana Istvána Tarnóczyho na osmičke. Ostatné strany nemajú na kandidátke nikoho z Východného Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári