29-ročná Prešovčanka trpiaca silnými chronickými bolesťami kvôli poškodenej platničke a nestabilite dvoch driekových stavcov. Pacientke lekári pri operačnom zákroku odstránili pôvodnú platničku a nahradili ju umelou. Následne museli štvrtý a piaty driekový stavec stabilizovať.
"Zadná drieková medzistavcová fúzia, doplnená takzvanou monosegmentálnou stabilizáciu dvoch stavcov, sa na východnom Slovensku dosiaľ nerobila. Jej princípom je urobenie širokého prístupu k chrbticovému kanálu, odstránenie problematickej medzistavcovej platničky a jej nahradenie dvojdielnou titánovou náhradou. Tento zákrok sa robil pod kontrolou röntgenu a s jeho pomocou sa tiež previedla i následná stabilizácia stavcov. Do ich tiel sme zaskrutkovali špeciálne skrutky a pomocou stabilizačného systému sa celý úsek zastabilizoval. Ide o takzvanú 360-stupňovú stabilizáciu, to znamená, že sme stabilizovali predný, stredný i zadný stĺpec chrbtice," vysvetlil nám jeden z operatérov MUDr. Viliam Novotný z Neurochirurgickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou.
Ako sme sa dozvedeli, takáto operácia sa indikuje pri nestabilite driekovej chrbtice, keď je pohyblivosť medzi dvoma stavcami väčšia, než je fyziologická norma. Patologický stav sa podpisuje pod silné bolesti, a to nielen v okolí poškodenej časti chrbtice. V prípade pacientky, ktorá zákrok podstúpila, začala bolesť vystreľovať i do dolných končatín a dokonca sa u nej v posledných mesiacoch objavili aj poruchy močenia.
"Pacientka bola už pred niekoľkými rokmi opakovane operovaná kvôli poškodeniu medzistavcovej platničky. Vtedy u nej ešte nestabilita stavcov nebola zistená, dnes však už z tohto dôvodu bola potrebná operácia. Kontrolné vyšetrenia totiž svedčili nielen pre vysunutie platničky, ale aj pohyb medzi dvoma stavcami. Preto sme pristúpili k zriedkavému zákroku, pri ktorom bola pôvodná platnička odstránená a nahradená umelou. Následne sa celý segment musel vystabilizovať," povedal nám primár Neurochirurgickej kliniky MUDr. Peter Levkuš, ktorý operáciu viedol.
Komplikovanú operáciu vykonal takzvaný spinálny tím. Primárovi Levkušovi asistovali dvaja kolegovia a potrebná bola i spolupráca ortopéda. Okrem neurochirurgov a ortopéda je pri nej samozrejme i anesteziológ a niekoľko zdravotných sestier. Prvú časť zákroku, ktorá pozostáva z odstránenia platničky a uvoľnenia nervových štruktúr, prevádza neurochirurg. Druhú fázu vedie ortopéd, a neurochirurg mu asistuje. Ide o spomínané zavedenie špeciálnych skrutiek do tela stavcov a spevnenie úseku pomocou špeciálnych dláh.
Degeneratívne ochorenia platničiek možno úspešne operovať
"Operácia bola unikátna tak použitým materiálom, ako i spôsobom prevedenia. Zatiaľ čo platničky krčných stavcov sa bežne nahradzujú titánovými náhradami, u driekových stavcov sme dosiaľ takýto výkon nerobili. Patologické stavy sme riešili odstránením úlomkov platničiek, alebo stabilizáciou stavcov, ale umelá platnička sa namiesto poškodenej nedávala," konštatoval primár Levkuš, podľa ktorého príprava na zákrok spočívala v absolvovaní školenia a "operácii" na trenažéri.
Na niektorých slovenských pracoviskách sa už takýto operačný výkon nejaký čas prevádza, ale na východnom Slovensku bol prvým zrealizovaným. Ďalších adeptov naň nie je málo, avšak je otázne, koľko takýchto operácií nemocnica zvládne zrealizovať kvôli financiám. Iba použitý materiál totiž stojí cez stotisíc korún.
Podľa slov Petra Levkuša sa na Neurochirurgickej klinike FNsP ročne zrealizuje asi 1200 operácií. Asi tretinu predstavujú operácie hlavy a rovnaká časť pripadá na chrbticové platničky. Tieto degeneratívne ochorenia postihujú neraz aj veľmi mladých ľudí o niekoľko dní budú napríklad košickí neurochirurgovia operovať kvôli tomuto problému iba sedemnásťročnú pacientku. Predčasný vznik opotrebovania a starnutia medzistavcových chrupaviek, je nezvratným procesom. Pri neúspešnej liečbe liekmi je jediným riešením operácia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári