Hudeca. Ide o dielo zobrazujúce udalosti pogromu proti židovským obyvateľom v Topoľčanoch po vojne v roku 1945, udalosť pred verejnosťou dosiaľ zamlčiavanú.
Film pri predvádzačke šéfdramaturg dokumentárnej tvorby Ľubomír Machaj bez výhrad schválil. Na projekcii však bol aj redaktor dokumentu Martin Peterich a redaktor Duchovného slova Marián Bezák a ako tvrdí renomovaný dokumentarista Mário Homolka, hoci s dielom nemali nič spoločné, na projekcii nepovedali nijakú výhradu. Zrejme však išli potom za generálnym riaditeľom Rybníčkom s tým, že v STV sa vyskytol problém. Riaditeľ si vzápätí vypýtal kazetu a začal vyvíjať na režiséra tlak, aby vetu vystrihol. Išlo najmä o výrok jedného z dnešných obyvateľov Topoľčian: "Židia, cigáni, to je najväčšia háveď pod slnkom. Pamätajte si, pokiaľ budú na svete, poriadok nebude". Režisérovi dal ultimátum: ak sa do 24 hodín nerozhodne sporné vety vystrihnúť, STV odstúpi od zmluvy. Dve hodiny pred plánovaným vysielaním, sa riaditeľ oficiálne vyjadril, že s filmom nesúhlasí.
Napokon, po veľkých protestoch najmä filmových tvorcov, ktorí ho obviňovali z cenzúry, sa voľky-nevoľky rozhodol film odvysielať, ale - v inom čase a s následnou debatou, čo pripomína časy minulého režimu. Odvtedy koluje na podnet Bohumíra Bobockého medzi filmovými a televíznymi tvorcami petícia adresovaná Rade STV. Signatári ju žiadajú, aby sa bezodkladne zaoberala problematikou garantovania nezávislosti, samostatnosti a slobody výkonu povolania programových pracovníkov a spolupracovníkov televízie, ich zodpovednosti v procese tvorby a schvaľovania programov, ako aj úpravy ich spoluúčasti na vecnom rozhodovaní.
Ďalej Radu STV žiadajú, aby zaujala stanovisko k odôvodnenému podozreniu zo zneužívania právomocí generálneho riaditeľa. Ako Bohumír Bobocký tvrdí: "Nie je to proti Rybníčkovi. Som síce štátny úradník, ale ide o môj občiansky postoj. Desať rokov som totiž pracoval v košickej STV a som aj tvorca. Za najabsurdnejšie na celej kauze Miluj blížneho svojho považujem fakt, že keď sa režisér 18. mája obrátil na Právny odbor STV, aby mu poskytli analýzu, ktorá bola podkladom pre zákaz vysielania filmu, namiesto kópie dostal odpoveď, že uvedená právna analýza nie je na papieri. Napriek tomu v čase od 10. do 17. mája žiadalo vedenie STV od režiséra, aby inkriminovaný výrok vystrihol. Navyše, z dostupných informácií z prostredia STV vyplýva, že bol pravdepodobne vyvíjaný nátlak na ostatných členov štábu, ktorí sa na vzniku dokumentu podieľali, aby predmetnú vetu vystrihli aj bez režiséra. A to je v rozpore s Programovým kódexom, pretože STV je povinná chrániť a rešpektovať nezávislosť všetkých programových pracovníkov televízie, ako aj slobodu výkonu povolania všetkých televíznych tvorcov. Z prostredia STV na verejnosť preniklo viacero informácií o rôznych formách nátlaku, atmosfére strachu a napätia, ktoré vzbudzujú oprávnené otázky a obavy, preto by sa tým mala vážne zaoberať Rada STV, ktorá v zmysle svojho štatútu zabezpečuje jej programovú objektívnosť a nezávislosť."
Pod petíciu sa už podpísali mnohé osobnosti kultúrneho života, medziiným aj z metropoly východu. "Podpisujem sa ako prvý. Je to totiž základné právo hovoriť o slobode prejavu. Mám pocit, že tu išlo o strach. Zapracovala autocenzúra, ako za čias socializmu, že cirkev by mohla vyznieť v tomto filme záporne. Videl som dokument a som presvedčený, že citovaný výrok musí zaznieť, aby ľudia pochopili, že téma je dosial živá. V tejto petícii nejde o odvolanie riaditeľa STV, ale skôr iba o to, upozorniť verejnosť na jeho chyby v riadení verejnoprávnej inštitúcie. Táto iniciatíva mu nemôže uškodiť, len ho upozorniť, že takto sa verejnoprávne médium nemá riadiť," povedal externý spolupracovník košického štúdia STV režisér Dušan Davidov.
Aké je stanovisko vedenia STV k petícii, ktorú podnietil B. Bobocký? "Rešpektujeme petičné právo ktoréhokoľvek občana na Slovensku. Otázkou je, či táto petícia nie je tak trochu vylamovaním otvorených dverí. STV nikdy nebola pod takou verejnou kontrolou ako je dnes zo strany médií, tvorcov, odborárov, a pod."
Na otázku, prečo vedenie STV chcelo stiahnuť film po jeho schválení šéfredaktorom, intendantom, šéfdramaturgom a zástupcami Židovskej náboženskej obce nám člen manažmentu STV zodpovedný za komunikáciu Branislav Záhradník povedal: "V STV okrem programových pracovníkov dozerá nad programom, pripraveným do vysielania, aj právne oddelenie. Na základe právnej analýzy, ktorá upozornila na možné porušenie Zákona o vysielaní a retransmisii, generálny riaditeľ pán Rybnícek rozhodol o pozastavení vysielania do doby, kým sa nenájde právne nespochybniteľné riešenie. Toto právo nemôže nik generálnemu riaditeľovi ako štatutárnemu zástupcovi, ktorý je osobne zodpovedný za vysielanie, uprieť. Riešenie sa podarilo nájsť v krátkom čase a STV napokon, ako súčasť mimoriadnej diskusnej relácie, celý dokument o týždeň neskôr odvysielala."
Rada STV sa zatiaľ s právnymi podkladmi aj s dokumentom, keďže ho všetci členovia nevideli, iba oboznamuje. "Považujem za neprofesionálne už to, ak sa vysielanie programu, ohlasovaného v bežne prístupných periodikách, z nejakých dôvodov zruší. Keby sa zrušila premiéra v divadle, bol by z toho tiež škandál. Stiahnuť avizovaný program je profesionálna chyba," uviedol člen Rady STV Štefan Fejko. Nepáči sa mu ani to, že Rada sa bude požiadavkami petície zaoberať až 14. júna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári