hutnícka a osemročné gymnázium na Alejovej prekvapilo aj súčasného riaditeľa. Veď v čase racionalizácie školstva bude mať táto škola namiesto jedného riaditeľa dvoch. Čo zhltne aj viac peňazí. "Doteraz to boli dva právne subjekty a mali jedného riaditeľa. Ja som bol 60 % riaditeľ na hutníckej a 40 % na gymnáziu," vraví Ing. Ladislav Makó, Csc.
Nie je to podľa vás neštandardné, že naraz budú dvaja riaditelia?
"Nemôžem používať výrazy, ktoré nemôžete publikovať. Všetko závisí od dvoch, ak to budú rozumní ľudia a dohodnú sa, môžu spolu existovať. Ja som zakladal túto školu od roku 1990. Mali sme sekciu osemročného gymnázia so zameraním na matematiku a SPŠ hutnícku. Ukázalo sa, že také školy môžu spolu existovať. Svedčí o tom aj nový školský zákon, ktorý hovorí o spojených školách, kde je jeden riaditeľ a dva právne subjekty. Mal som záujem takto pokračovať, ale KSK rozhodol inak. Tým pádom sa stal na gymnáziu kandidátom na riaditeľa kolega a na piemyslovke som zostal ja."
Nelogické...
"Presne tak. Považujem to za zbytočné, aj keď logiku sa niektorými rozhodnutiami kompetentných ťažko hľadať."
V rámci racionalizácie by sa skôr čakalo, že sa bude šetriť.
"Samozrejme, veď my sme mali jednu hospodárku, máme jedno stredisko účtovníctva, vedeli sme si vzájomne finančne pomôcť. Ale viete, to všetko je podriadené jedinému cieľu. Dostať bilinguálne gymnázium do Košíc a nás do Šace. Keď tento cieľ niekto má, potom sú tieto kroky logické."
Bude to ale stáť oveľa viac peňazí.
"Pre gymnázium bude prevádzka rozhodne drahšia, vzhľadom na vyššie výdavky. Navyše bude potrebné platiť dvoch riaditeľov. Ja som za 15 rokov, čo som riaditeľ, ušporil vyše 5 miliónov korún."
Vy ste v podstate samaritán...
"To gymnázium sa vytvorilo tu a bol som rád, že sa to podarilo. Je to jedna z najlepších škôl na Slovensku. Naopak priemyslovka je z medzinárodného hľadiska uznávaná a máme certifikát Európskej únie. Som sklamaný z tohto prístupu, mal som pripravený model spojenej školy. Bol by som samozrejme pracoval na tom, že by tu školu niekto neskôr prebral. Nik z nás nie je večný. Na KSK by si mali určiť cieľ, kam chcú stredné školstvo v Košickom kraji dotiahnuť. Nielen rušiť a spájať. To je mechanické opatrenie, ktoré pokiaľ neviem podoprieť analýzou, tak nevedie k ničomu. Netreba len spájať, ale meniť aj obsah a filozofiu vzdelávania. Keď sa hovorí, že by sa malo šetriť, tak by sa nemali zvyšovať výdavky."
Dvaja riaditelia by sa mohli svojich funkcií ujať vraj už od budúceho mesiaca. Dve školy budú sídliť v jednej budove, no budú ich riadiť dvaja ľudia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári