vpustí rigolov, odvádzajúcich dažďovú vodu zo sídliska, ale aj dvoch vodojemov - rezervoárov vody, ktoré sa na území MČ nachádzajú. Kým v prvom prípade, sú vpuste prepchaté všetkým možným, vrátane komunálneho odpadu, vodojemy, inak považované za strategické objekty, sú tak "fantasticky" zabezpečené, že sa do nich môže dostať aj malé dieťa.
Ťahanovskí šarvanci to aj patrične využívajú. Cez rozbité oplotenia vnikajú na strechy zariadení, patriacich Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti Košice. Na jednej z nich si dokonca spravili futbalové ihrisko. Mladšie deti tam šantia s loptami, starší sa venujú iným veciam. Napríklad, vzájomnému odovzdávaniu skúseností, ako treba správne ušúľať a potom aj vyfajčiť joint z marišky.
"Môžem potvrdiť, že až deväťdesiatdeväť percent zo šesťdesiatich vpustí na sídlisku, ktoré sú mestským majetkom, je nefunkčných," povedal nám vedúci Oddelenia výstavby a životného prostredia MÚ MČ Ing. Miron Jesenský. "Ide o veľmi závažný problém. Vykopali sme napríklad ryhu na Varšavskej ulici a zdola sa začala valiť voda. Takých miest máme na sídlisku viac, preto, ak chceme niečo stavať, alebo upraviť, musíme zavádzať drenáže. Územie Ťahanoviec je permanentne podmáčané a takmer všetka dažďová voda, ktorá tu spadne, končí pod činžiakmi, v pivniciach domov a garážach."
Aj preto starosta MČ JUDr. Cyril Betuš, poslal nedávno vodárom list, v ktorom ich vyzval, aby urobili (najmä s vodojemami), čo najrýchlejšie nápravu. Údajne totiž hrozí aj to, že ak by nejaký "dobrodinec" nasypal do rezervoárov pitnej vody pre 22 800 obyvateľov sídliska "iba" obyčajné preháňadlo, asi by to dopadlo veľmi zle. Od odoslania listu uplynul už dosť dlhý čas, preto sme sa M. Jesenského opýtali, aká bola odozva kompetentných.
"Čo sa týka vpustí, vedenie mesta vydalo pokyn Správe komunikácií Košice, aby čo najrýchlejšie vyčistilo pätnásť z nich," uviedol M. Jesenský. "To je však iba kvapka v mori a takáto smernica nič nevyrieši. Bolo by potrebné, aby to malo nejaký efekt, dať do poriadku všetky. V súvislosti s vodojemami nám z vodární už odpovedali."
Podľa výrobno-technického riaditeľa Východoslovenskej vodárenskej a.s. Košice Ing. Rudolfa Kočiška, vodári sú si vedomí, že tento problém treba urýchlene dať do poriadku. Ale, akým spôsobom, nevedia ani oni sami. "Nevieme si dať rady. Objekty sme svojho času chránili aj psami, ale ani to nám nepomohlo. Opravujeme oplotenie a stále nám to decká rozbijú," posťažoval sa R. Kočiško. "Každý rok preinvestujeme na ochranu vodojemov asi tristo či štyristotisíc korún. Bezvýsledne. Chcem však ubezpečiť všetkých Ťahanovčanov, že žiadna intoxikácia vody nehrozí. Aj keď, na druhej strane, musíme to dať preveriť. Urobíme to čo najskôr."
Až čas však ukáže, či kroky vodárov, budú efektívne. Deti sú totiž vynaliezavé a vždy si nejakú dieru do vodojemu dokážu urobiť. Tak, ako v jednom z rezervoárov, kde odstránili ochrannú mrežu. Otvor, ktorým sa mohol hocikto dostať prinajmenšom k technologickému zariadeniu (či aj k vode to nám M. Jesenský nevedel povedať) nafotili mestskí policajti a poslali vedeniu vodární.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári