"bodku krásy", nevidel z ľudí, ktorí dnes žijú na planéte Zem ešte nikto.
Unikátny úkaz - prechod planéty Venuša pred Slnkom, ktorý je vlastne veľmi špeciálnym druhom zatmenia Slnka, uskutočnil sa naposledy 6. decembra 1882. Astronómovia prízvukujú, že prechody Venuše pred Slnkom sú veľmi vzácne, každých 243 rokov možno pozorovať len štyri takéto udalosti. Naša generácia má v tomto smere protekciu, pretože ďalšie takéto divadlo bude vidno 6. júna v roku 2012, lenže zďaleka nie v takom rozsahu ako zajtra. Nasledujúce bude až 11. decembra 2117 a naši potomkovia ho z územia Slovenska vôbec neuvidia. My sa teda naozaj máme na čo tešiť, lebo pozorovania budú možné niekoľko hodín - Venušin slnečný tranzit začne o 7:19 hod. a skončí po trinástej hodine.
Tak ako v prípade zatmenia Slnka, keď nám, pozemšťanom, zakrýva slnečný kotúč súputník našej Zeme Mesiac, dostane sa planéta Venuša medzi Zem a Slnko. Pretože Venuša je od Zeme oveľa ďalej ako Mesiac, zatmenie nebude také dramatické, ako keď nám Slnko tôni Mesiac. Astronómovia i zasvätenejší laici sa však už celé mesiace a týždne tešia na ráno ôsmeho júna, kedy začneme pozorovať pohyb malej bodky cez slnečný kotúč. Vo svete existuje niekoľko medzinárodných projektov pozorovaní, pričom k našim susedom, do Česka už dnes prichádzali pozorovatelia z 27 krajín z celého sveta. Pre astronómov je úkaz dôležitý aj preto, že nanovo budú premeriavať vzdialenosť Zeme od Slnka. K týmto meraniam prizývajú v edukačných projektoch aj študentov. Pozorovania tranzitu Venuše zaradili aj do programu Európskeho týždňa vedy a techniky.
Spoločné pozorovania pripravujú vo väčšine slovenských hvezdární. Nielen ten, kto sa o astronómiu interesuje hlbšie, urobí dobre, ak zájde do hvezdárne,kde sú k dispozícii špeciálne pozorovacie prístroje. Úkaz síce bude možné pozorovať aj voľným okom, ibaže tak ako pri zatmeniach Slnka, nikomu tento postup nemožno odporúčať. Pohľad do Slnka môže mať pre neozbrojené oko osudové následky. Okuliare proti slnku nie sú náležitou ochranou a zásadne sa neodporúča pozorovať našu hviezdu s dočasnou bodkou krásy divadelnými či poľovníckymi ďalekohľadmi. Pomerne jednoduchou pomôckou je staré dobré začadené sklo, novšie si ľudia pomáhajú aj okuliarmi, vyrobenými z vyvolaného čiernobieleho filmu či röntgenových snímok. Pomerne spoľahlivou ochranou očí sú zváračské okuliare.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári