ich mali až poltucet, avšak to sa ukázalo ako nie píliš efektívny spôsob. Výsledkom takéhoto riadenia boli podľa šéfa KSK Rudolfa Bauera (KDH) nízke príjmy z nájomného na základe netransparentných zmlúv, nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami a neustále klesajúce príjmy zo zdravotných poisťovní, čo nepokrývalo náklady na prebujnelú adminitratívu, prevádzku a údržbu objektov. Aj preto poslanci zastupiteľstva košického samosprávneho kraja (KSK) ešte začiatkom roka schválili zlúčenie ich správ do jednej príspevkovej organizácie Správa zdravotníckych zariadení (SZZ), ktorá prebrala práva, povinnosti i záväzky pôvodných správcovských organizácií polikliník. Táto zmena malo podľa pôvodných plánov zefektívniť riadenie a zabezpečiť do konca roka ich vyrovnané hospodárenie.
Zatiaľ to však vyzerá tak, že sa splní len prvá časť tohto cieľa a to zefektívnenie ich riadenia... Kým ku koncu marca v poliklinikách pracovalo 155 zamestnancov, v súčasnosti sa ich počet znížil na 98, z ktorých je 79 prevádzkových pracovníkov. Ani toto číslo ešte nemá byť konečné, pričom riaditeľ SZZ Štefan Rychnavský predpokladá, že vďaka tejto racionalizácii môžu na mzdových nákladoch každý mesiac ušetriť až štvrť milióna korún. Už horšie je to ale v prípade vyrovnaného hospodárenia, keďže za prvý štvrťrok, keď ešte všetky polikliniky hospodárili osobitne sa im podarilo vytvoriť kumulovanú stratu vyše 7,8 mil. Sk.
"Doteraz vykonané ekonomické analýzy potvrdzujú správnosť nášho rozhodnutia transformovať polikliniky do jedného celku, čím sme účinne eliminovali ďalšie narastanie ich dlhov a strát. Transofrmácia prišla v správnom čase," uviedol R. Bauer.
Najhoršie výsledky vykazovala Poliklinika Košice - okolie, ktorá mala v roku 2003 stratu takmer 13 mil. Sk, v prvom štvrťroku 2004 2,4 milióna korún. Poliklinika Košice - staré mesto mala vlani stratu 4,5 mil. Sk, v prvých troch mesiacoch tohto roku to bolo 1,1 mil. Sk. Mimochodom, vo väčšine košických polikliník sa od začiatku roka značne zhoršili ekonomické výsledky, čo R. Bauer dáva do súvislosti s tým, že ich dnes už bývalí riaditelia nemali v posledných týždňoch svojej "vlády" záujem na vyrovnanom hospodárení.
SZZ zdedila po poliklinikách dlh 25,7 milióna korún, pričom ten ešte v 1. kvartáli tohto roka narástol o spomínaných takmer osem miliónov. "Trend je síce v porovnaní s uplynulým rokom horší, ale znížili sme réžijné náklady, vypovedali sme nevýhodné zmluvy a zlepšili ďalšie ukazovatele. Tieto ozdravné opatrenia sa už zčasti prejavili, po odbúraní šiestich ekonomických úsekov sme už teraz mesačne ušertili 150 000 Sk. Prechod zo šiestich subjektov na jeden je dosť bolestný, musíme zjednotiť aj účtovníctvo. No verím, že tento rok skončíme aspoň na nule a v budúcom podstatne znížime celkové zadĺženie," povedal pre náš denník F. Rychnavský.
SZZ príspevok od samosprávneho kraja ako svojho zriaďovateľa síce nedostane, ale musí zabezpečiť svoje hospodárenie tak, aby bola ekonomický sebestačná. Záväzky polikliník, ktoré vznikli do konca roka 2002 sa uspokoja cez akciovú spoločnosť Veriteľ. "Našim cieľom je vyrovnať tie dlhy, ktoré vznikli v roku 2003. Verím, že sa nám to podarí do dvoch rokov od vzniku SZZ aj v spolupráci s Veriteľom a KSK. Zabezpečili sme odsúhlasenie splatnosti pohľadávok s bývalými veriteľmi polikliník, takže ich chod by ani teoreticky nemal ovplyvniť žiaden návrh na vyhlásenie konkurzu," skonštatoval F. Rychnavský.
Transformácia polikliník nebude mať vplyv na rozsah a kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Ich budovy sa aj naďalej budú využívať výhradne pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti občanom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári