KDH-DS Emil Kočiš za neprijateľne nízku.
"Na zastupiteľstve sa diskutovalo o tom, či Aupark na Námestí OSloboditeľov chceme, alebo nechceme. Odzneli argumenty za i proti, napokon väčšina poslancov hlasovala za. O cene sa však vôbec nehovorilo, ale do uznesenia sa niekomu podarilo dostať aj cenu minimálne za tritisíc korún za meter štvorcový. Ak by to mala byť zároveň aj cena maximálna, verejne protestujem, pretože všetci, ktorí toto podporia pôjdu podľa mňa proti záujmom mesta," otvorene upozorňuje Emil Kočiš.
Pripomína, že keď mesto Košice v roku 1996 odpredávalo pozemok na Námestí osloboditeľov pre výstavbu Československej obchodnej banky, dostalo za meter cca 9 600 korún za meter štvorcový. Pri prepočítaní koeficientom nárastu cien, ktorý je stanovený na 1,7, by bola cena v súčasnosti ešte oveľa vyššia. "Mesto Košice nemá peniaze na dotácie do dopravy, aby nemuselo zvyšovať ceny lístkov pre občanov, nemáme na cesty a mnoho ďalších dôležitých vecí. Nemôžeme si rpeto dovoliť predať najcennejší pozemok v samom srdci mesta za cenu, akoby ležal niekde v okrajových častiach Košíc. Ak je investor Auparku serióznou spoločnosť, pochopí, že sa musí seriózne k tomuto obchodu postaviť a zaplatiť Košiciam adekvátnu cenu, tak ako to svojho času urobila ČSOB. Nie som ochotný kľakať a prach lízať pre nejakým investorom a zabudnúť na svoje poslanie obhajovať záujmy mesta, aby za majetok dostalo, čo najlepšiu cenu. Verím, že rovnaký náyor budú zdieľať aj naši koaliční partneri z SDKÚ-OKS a túto nízku cenu nepodporia," dodal Kočiš.
Zastupiteľstvo schválilo uznesenie, v ktorom poslanci dali jasné áno výstavbe a zároveň stanovili, že mesto môže investorovi predať pozemok minimálne za tritisíc korún.
Podľa zvyklostí na magistráte, je ďalší postup taký, že sa zíde na tieto účely stanovená rada majetku, ktorá jednoduchou väčšinou prítomných členov rozhodne o konkrétnej cifre.
V rade majetku majú zastúpenie rôzne politické kluby, jej členom je primátor Zdenko Trebuľa, námestník František Knapík, poslanci SDKÚ Ladislav Baločko a Michal Kravčík,z KDH Peter Cengel, z SDA Ján Frajt a ešte hlavný kontrolór Richard Hojer spolu s riaditeľom magistrátu Ondrejom Bernátom (na snímke).
Nedávno sa komisia zišla, ale výsledkom bola remíza - ani cena tritisíc nezískala väčšinu (za hlasovali Trebuľa, Bernát, Frajt), rovnako nezvíťazila ani varianta s cenou 9 tisíc. Rada sa bude musieť zísť ešte minimálne raz a rozhodnúť.
Šéf druhého najsilnejšieho klubu v zastupiteľstve Igor Laskovský z SDKÚ-OKS výstavbu Auparku v Košiciach víta, pretože je presvedčený, že dvojmiliardová investícia východu pomôže. "Máme tu záujemcu, ktorý má konkrétny zámer a súhlasí s financovaním vyriešenia cestnej dopravy na námestí, rozšírení cesty, riešní križovatky Južná-Štúrová a urobí aj preložky inžinierskych sietí v zemi. Ide o vyvolané investície v objeme rádovo niekoľko desiatok miliónov, ktoré pomôžu mestu ako takému, pretože na nich nemá. Takže ak to prirátame k cene, vyjde nám, že cena za meter je oveľa vyššia. V zmluve by mali byť presne špecifikované všetky práce, ktoré bude investor povinný urobiť, aby si ich mesto vedelo skontrolovať," hovorí Laskovský, ktorý by za cenu tritisíc korún v rade pokojne hlasoval. Jej členom sú však jeho dvaja kolegovia z klubu-L. Baločko(naposledy sa zdržal a M. Kravčík (bol proti).
"Hlasoval som za, rovnako aj pán primátor a to s pokojným svedomím," otvorene priznáva riaditeľ magistrátu Ondrej Bernát. "To, že spoločnosť HB Reavis preinvestuje približne sto miliónov na tzv. vyvolaných investíciach pri výstavbe, je zapísané aj v predbežnej, zatiaľ nepodpísanej zmluve s mestom. Sú tam vymenované konkrétne stavby, ktoré budú súčasťou projektu Auparku. To znamená, že potom budeme hovoriť o cene 13-tisíc za meter. V zmluve budú zakompované aj kontrolné mechanizmy, ktorými si mesto bude schopné účinne vymáhať splnenie všetkých investícií."
Šéf magistrátu rozhodne odmieta, že by sa staral o záujmy súkromnej firmy viac ako o záujmy mesta. "Nemám žiadny dôvod starať sa o záujmy tejto firmy, je tu ponuka, zastupiteľstvo ju schválilo. Keď sa dohodneme na cene investor príde, keď sa nedohodneme, nepríde. Počkáme si preto na rozhodnutie ďalšieho rokovania rady majetku," tvrdí Bernát.
Na otázku, či by nebolo najkorektnejšie a najčistejšie, keby presnú cenu schválili poslanci mestského zastupiteľstva, keďže ide o tak lukratívny pozemok, Bernát zareagoval: "Nie som kompetentný o tom rozhodovať. Uznesenie už bolo prijaté, teraz zasadne rada a to do 26. júna, kedy sa zíde posledné predprázdinové zastupiteľstvo."
Poslanec Kočiš upozorňuje, že taký obchod robí mesto na tomto území raz za sto rokov, takže by si všetci kompetentní mali veľmi dobre rozmyslieť, za akú cenu sa najlukratívnejšie položeného pozemku zbavia. "V tomto by sme mali stáť na jednej strane a to bez ohľadu na politickú príslušnosť, cena pre mesto by mala byť oveľa výhodnejšia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári