nedovoleného ozbrojovania. Uvedené tresty si vyslúžili Košičania Kamil G., ktorého uznal súd vinným zo šiestich skutkov, pričom dvoch z nich sa mal dopustiť v spolupáchateľstve s Františkom Č. Prvého z nich zaradil senát pre výkon trestu do tretej - najprísnejšej nápravnovýchovnej skupiny, druhého do o stupeň miernejšej.
Súčasťou trestu je aj rozhodnutie o prepadnutí pažobného puzdra a dvoch parochní, ktoré použili pri páchaní uvedenej trestnej činnosti. Súd zaviazal obžalovaných uhradiť aj škodu, ktorú spôsobili trestnou činnosťou. Ondrejovi H. majú spolu uhradiť 1,7 milióna, Kamil G. sám 3,6 milióna a tiež ďalších 200-tisíc korún poškodenému Ladislavovi D.
Policajti zadržali dvojicu obžalovaných v máji 2000 krátko po tom, čo František Č. prevzal od Ladislava D. 15-tisíc korún. Ani jeden z nich však netušil, že bankovky boli označené, pretože nešlo o dobrovoľný akt ich odovzdania, ale o vydieranie.... Tí dvaja vydierali Ladislava D. a jeho manželku od 24. apríla do 23. mája 2000. Pod hrozbou, že voči nim a ich dieťaťu použijú strelnú zbraň, im Ladislav D. postupne vydal 200-tisíc korún. Kamil s Františkom chodili na stretnutia s vydieraným mužom v prestrojení. Používali parochne, okuliare a pištoľ.
Pri vyšetrovaní uvedeného skutku však vysvitlo, že obžalovaní majú na rováši aj inú trestnú činnosť. V júni 1997 navštívili Ondreja H. v Kokšove-Bakši. Do jeho domu sa Kamil "nanominoval" ako policajt s tým, že potrebuje vypísať predvolanie na výsluch. Namiesto neho vytiahol z kufríka zbraň a pod hrozbou smrti prinútil domáceho ľahnúť si na zem. Spútal mu ruky, prelepil oči aj ústa páskou a spolu s Františkom vyviedli domáceho po schodoch do spálne a hodili na posteľ. Prehľadali izbu a našli 1,7 milióna korún, ktoré Kamil premiestnil do svojho kufríka...
Ďalším skutkom, pod ktorý sa podľa verdiktu súdu podpísal Kamil G., bolo vlákanie Ondreja H. do kancelárie košického advokáta sídliaceho na Tichej ulici pod zámienkou výmeny valút. Tam ho zamaskovaný a ozbrojený pištoľou donútil ľahnúť na zem, nasadil mu putá a zobral mu 3 milióny 600-tisíc korún.
Pod zámienkou výmeny valút v hodnote 600 000 korún došlo aj k pokusu o ďalšiu ozbrojenú lúpež, ktorej hlavným aktérom bol opäť Kamil G. V máji 1999 spolu s nezisteným spolupáchateľom vlákali do objektu firmy Halag na Južnej triede v Košiciach, Tibora K. Zamaskovaní a ozbrojení strelnými zbraňami tam čakali na jeho príchod. Nerátali však s tým, že obeť, na ktorú číhajú, sa nezľakne a vytiahne pištoľ a ujde...
Kamil G. čelil aj obvineniu z nedovoleného ozbrojovania, pretože si v nezistenom čase bez oprávnenia zadovážil strelnú zbraň nezistenej značky a čísla, kalibru 6,35 mm typu Browning. Mal ju u seba v čase lúpežného prepadnutia na Tichej ulici v Košiciach. Okrem toho súd dospel k záveru, že v máji 2000 sa dopustil aj vydierania, keď vyhrážkami, cez mobil, nútil riaditeľa eseročky Maxi - Trade, aby za doklady, ktoré mu boli odcudzené, vyplatil 300-tisíc.
Obžalovaní sa k spáchaniu uvedených činov nepriznali. Vo väzbe sú už od 23. mája 2000. Kvôli sťažnostiam Kamila G., ktorý neustále namietal, že celá vec bola nesprávne a nezákonne vyšetrená, a že je nevinný, vyšetrovací spis dlho ´pendloval´ medzi Košicami a Bratislavou. Okrem sťažností na vznesené obvinenia a vyšetrovaciu väzbu, sa písomne obrátil aj na Ministerstvo spravodlivosti SR, prezidenta a ďalších ústavných činiteľov. Spokojný nebol ani s obhajcami, na piatich, ktorých medzičasom vystriedal, sa sťažoval dokonca na Slovenskej advokátskej komore.
"Dvadsiateho tretieho mája 2000 na polceste medzi miestom môjho bydliska a pracoviska som bol prepadnutý zločineckými policajnými kádrami. O deň na to som bol krivo obvinený zločincom spolupracujúcim so zločineckými policajnými kádrami. Už vtedy mi bola nasadená obhajkyňa, ktorá bola starostlivo vybraná zločincami," uviedol obvinený v sťažnosti. Podrobne rozpísal dôvod nespokojnosti s právničkou, ktorá už nie je medzi živými, ale aj s jej ďalšími štyrmi kolegami, ktorých úlohou vraj bolo pôsobiť dezinformačne, vyzvedať, vyťahovať z neho informácie atď.
Kamil G. má ťažké srdce na všetkých, s ktorými prišiel v prípravnom konaní do kontaktu. Na ich adresu uviedol nasledovné: "Celé ich pôsobenie malo za cieľ udržiavať ma vo väzbe, aby som mohol byť kriminalizovaný zločineckými praktikami".
Okrem iného uviedol, že proti nezákonnostiam, ktoré boli na ňom páchané, protestoval hladovkou, spolu vraj išlo o 220 dní, pričom u neho došlo k poškodeniu zdravia... Záverečnú reč mal napísanú na piatich stranách, a so súhlasom predsedníčky senátu ju obžalovaný čítal. Podrobne opísal všetky pochybenia v prípravnom konaní, ktorými bolo podľa neho porušené právo na jeho obhajobu a zdôraznil, že to sa "prenieslo" aj na krajský súd, ktorý mu vraj zamietol právo na doplnenie dokazovania. Senátu sa doslova vyhrážal, keď uviedol, že žiada o prepustenie z väzby, pretože mu to prináleži zo zákona, ale súčasne ženu a mužov v talároch varoval: "Nerobte to, ja nikomu nezabudnem ani deň väzenia... Tešilo by ma, keby som vás videl na 4 - 5 rokov za mrežami. Prajem vám veľa úspechov v rozhodovaní a ďakujem za zločiny, ktoré ste na mne spáchali".
Po dlhej porade a tajnom hlasovaní senát Krajského súdu v Košiciach dospel k záveru, že dôkazy, ktoré vykonal, nasvedčujú tomu, že Kamil G. a František Č. sa uvedených skutkov dopustili tak, ako boli žalované. Len v prípade jedného zo siedmich súd Kamila G. spod obžaloby oslobodil, pretože jeho vina nebola jednoznačne preukázaná. Hore uvedený verdikt nie je právoplatný, obžalovaní zostávajú vo väzbe, proti ktorej podal Kamil G. sťažnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári