Írska, Nemecka, Holandska, Rakúska, Anglicka, Maďarska a Čiech tam nechýbali ani jediní zástupcovia Slovenska, a to z Košíc.
"Učím sa tretí rok u originál írskeho tanečníka, niekdajšieho člena Lord of the Dance Ronana Morgana, ktorý má svoju školu v Budapešti, kde dochádzam. Zároveň učím v centre írskych tancov Cailín v Košiciach," hovorí Monika Ripcsu, ktorá na súťaži získala v troch výkonnostných kategóriách 1., 2. a 6. miesto. Akcie sa zúčastnila i so svojou jedenásťročnou žiačkou Ivanou Bosákovou, ktorá v jednotlivých kategóriách napokon skončila na úspešnom 2., 3. a 5. mieste.
"Je to snáď jediná slovenská reprezentantka, ktorá sa podobnej súťaže zúčastnila v takom mladom veku," hovorí na margo svojej žiačky Monika, ukazujúc spoločné trofeje v podobe keltských krížov.
"Kostýmy sme si šili samy, lebo tie pôvodné sú strašne drahé, väčšinou z brokátu alebo hodvábu, ručne vyšívané. Musia mať dlhé rukávy, nad kolená s výstrihom až ku krku. Pamätám sa, že Ivane sme tam na poslednú chvlíľu zháňali typické biele ponožky, ktoré sa lepia špeciálnym lepidlom," spomína Monika.
Na súťaži ju zaujala najmä kategória nad 40 rokov, kde sa s veľkým entuziazmom predviedli už starnúci tanečníci. Ako dodáva, konkurencia a úroveň všetkých súťažiacich bola veľmi vysoká aj na prekvapenie samotnej poroty.
"Venujem sa írskemu tancu v jeho tradičnej forme, ktorá sa striktne drží tradičných írskych hodnôt. Tancujem pôvodné kroky, techniku a na pôvodnú hudbu," dodáva zástankyňa originálnej írskej kultúry.
A čo sa vlastne hodnotí v írskom tanci?
"Základy, ktoré tvoria špecifikum tohto umenia. Tanečník musí mať dostatočne vytočené päty, rovné kolená, rovné držanie tela, ruky pri sebe. Nesmie sa nahýnať dopredu ani dozadu a dobre si pamätať krokové variácie," vysvetľuje Monika a dodáva: "Na začiatočnej úrovni sa tancujú len dva či tri kroky stále dookola, tie sa potom na vyšších úrovniach rozširujú. Už štyri kroky je veľmi náročné zatancovať. Je ozaj umenie tancovať s nohami celý čas skríženými, s vytočenými pätami, na vysokých špičkách, ktoré musia držať váhu vystretého tela. Zabrať dostane nielen vaša kondička, ale aj psychika. Neustále sa musíte sústrediť na koordináciu pohybov, ktorú musíte navyše presne skĺbiť s rytmom hudby."
Napriek tomu, že každý pohyb musí byť pod kontrolou, nesmie byť vidno žiadnu strnulosť, naopak tancovať treba ľahko. Hoci to celé vyzerá jednoducho, za plynulým tanečným výkonom sa skrýva kopec driny.
"Ľudia majú často írske tance zafixované len v súvislosti so stepom. Je to však len polovica toho, čo musí tanečník ovládať. Druhou polovicou je schopnosť tancovať tzv. light tance v špeciálnych mäkkých topánkach. Hard tance sa tancujú v ťažkých stepovacích topánkach. Správny írsky tanečník musí zvládať oba typy tancov," pokračuje Monika, ktorá napriek tvrdej príprave nedá na írske tance dopustiť.
"Môže sa zdať, že írsky tanec je dnes akoby módnou vlnou, no nevydrží pri ňom dlho každý. Veľa ľudí, ktorí u mňa začali tancovať, aj veľmi rýchlo skončili. Chce to celého človeka, ľudí odrádza priveľká náročnosť. Tí, ktorí napokon vydržia, to robia pre radosť, vášeň a energiu, ktorú som v tomto tanci našla i ja," dodáva na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári