festivale lokálnych televízií si mediálni experti vymieňali skúsenosti aj na túto tému. Jedným z členov medzinárodného diskusného stola bol aj Angličan Bruce Parker. Je autorom množstva príspevkov do viacerých rozhlasových a televíznych programov a spolu s Nigelom Farrellom spoluautorom knihy o prístupe k televízii pod titulom "Everybody´s Soapbox". Momentálne pôsobí v BBC. Bol tvárou publicistickej relácie South Today. Ako povedal, politika európskeho parlamentu sa podľa neho deje väčšinou ďaleko od ľudí a je pre nich nezáživná, ale úlohou médií je dodať informáciám zaujímavosť.
Predstavili ste na festivale zaujímavý projekt "I Can", čo je internetový portál, ktorý zriadila stanica BBC na svojej stránke ako otvorené fórum. Priblížite ho?
"‚ICAN' pomáha ľuďom, ktorí chcú čokoľvek podporovať, alebo byť proti. Je otvorená každej iniciatíve. Ak vytvoríte napríklad hnutie proti ľuďom, ktorí nosia dáždniky, prosím, môžete si vytvoriť svoju kampaň. Nájdete tu dokonca každú ulicu a poslanca, ktorý je v jej obvode, ale môžete si tam vyhľadať aj iné zaujímavosti či problémy, o ktorých nám ľudia môžu písať. Každý, kto má prístup k internetu, sa môže na našej stránke vyjadriť. Často je to práve zdroj našich reportáží. Tie najzaujímavejšie problémy sa snažíme zmapovať. Takto sa BBC snaží ísť lokálnym smerom. Chceme vedieť, ako ľudia žijú, čo im robí radosť a čo ich trápi.
Práve je v plnom prúde kampaň pred voľbami do Európskeho parlamentu. Ako prebieha u vás?
"Na našich voľbách sa odzrkadlí sa aj to, že mnoho ľudí nie je spokojných s vládou premiéra Tonyho Blaira. Myslím si, že mu to svojím hlasovaním dajú najavo."
V Maďarsku pochybuje o EÚ jeden z piatich a ešte väčší euroskeptici sú v Čechách a Poľsku. Aj na Slovensku niektorí ľudia pochybujú. Aké sú nálady u vás?
"Máme dosť silnú stranu Nezávislých, ktorá by mohla uspieť. Jej líder je veľmi inteligentný pán, veľmi vtipný, ale v programe jeho strany je, že nechce byť pod kontrolou Bruselu. Má celkom úspech. Môže totiž dostať približne 15 percent hlasov. A čo je zaujímavé, strana vystupujúca ostro proti EÚ, ktorá chce dosiahnuť, aby sa Británia odčlenila a nebola pod kontrolou Bruselu, má už troch ľudí v Európskom parlamente. Sedia v ňom a sú vlastne proti. Naopak zas iné strany tvrdia, že jediný spôsob ako ovplyvniť dianie a politiku v Európe je byť členom EÚ. Inak sa to nedá. To, že sú vo vnútri, im dáva moc rozhodovať o sebe."
U nás ľudí zaujíma skôr ako veľká politika to, či napríklad bude prosperovať hoci pestovateľ viniča. Ako je to u vás?
"Podobne. Základný problém je ten, že väčšine vysoká politika nehovorí nič. Ale háčik je v tom, že cez lokálnu politiku a napríklad na iniciatívu za peknú ulicu vo vašom meste, teda na ten malý piesoček, na ktorom sa hráme, má často vplyv aj veľká politika."
Ako vyzerali u vás voľby doteraz čo sa týka účasti?
"Minule sme mali 24 percent, bola to oproti Francúzom iba polovica. Možno ich bude tento rok viac, pretože ľudia sa chcú viac zúčastňovať na tom, čo sa deje v európskej politike."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári