prichádzali s technikou do Kokšova-Bakše. Miesto požiaru opustili až o 20. hodine, keď spaľovňu odovzdali majiteľovi, ale naďalej zostali v pohotovosti.
"Pracovali sme celú noc, muži sa postupne po zmenách striedali, prichádzali čerstvé posily aj v podobe dvoch cisterien a špecialistov na likvidáciu ekologických havárií zo Záchrannej brigády v Humennom," povedal nám ešte poobede operačný dôstojník Hasičského a záchranného zboru v Košiciach.
V spaľovni spoločnosti Kosit horel zásobník komunálneho odpadu s objemom okolo 6 600 kubických metrov. "Keďže bol odpad nahromadený na kope, ťažko sa to hasilo. Chlapi museli vzhľadom na silné zadymenie pracovať s dýchacími prístrojmi," uviedol operačný dôstojník.
"Vyzerá to tam strašne, veď od obrovskej horúčavy pokrútilo aj žeriavy," tvrdia chlapi pracujúci pre spaľovňu. Na otázku, kde odpad zvážajú, odpovedajú: "Sypeme ho na prekládkovú stanicu v spaľovni. No nevyzerá to ružovo. Predpokladáme, že tam bude miesto maximálne do konca budúceho týždňa. Čo bude ďalej, nám nik nepovedal. Pritom táto spaľovňa bude v prevádzke tak o rok," vysvetľujú chlapi a dodávajú, že niektorí z nich boli pri tom, keď začalo horieť. "Sypali sme práve odpad, potom niekto zakričal, že začalo horieť a začali sme utekať. Nie je to ale sranda, veď zvoz sa robí normálne. Kde ho ale budeme ukladať? Predpokladá sa, že potom nám nakážu ten odpad naložiť a odviezť do spaľovne v Prešove, či Petrovanoch. A to ho máme voziť na tých starých autách, ktoré idú maximálne 50 km/h? To budeme voziť deň a noc. Kto to ale zaplatí?"
Generálny riaditeľ spoločnosti Kosit Gian Giunta tvrdí, že sa v zásobníku spaľovne vznietil odpad pripravený na spálenie. "Ide o výnimočnú udalosť, ale nijakým spôsobom nebola požiarom dotknutá oblasť kotla a pece ani zariadenia nového čistenia spalín. Objem škôd a čas opravy budeme vedieť správne zhodnotiť v priebehu niekoľkých dní."
Podľa G. Giuntu odvoz odpadu z mesta bude pokračovať naďalej bez prerušenia.
"Pokiaľ sa sfunkční zásobník odpadov, bude zvoz odpadu zabezpečený cez prekládkovú stanicu. Nehoda neovplyvní už prebiehajúce plánované činnosti na rekonštrukcii spaľovne, v ktorých budeme pokračovať podľa pôvodne vypracovaného investičného plánu," myslí si riaditeľ na rozdiel od svojich podriadených.
Spoločnosť priateľov Zeme (SPZ) varuje, že pri požiari mohlo dôjsť k úniku väčšieho množstva toxických látok. "Viaceré zložky komunálneho odpadu obsahujú ťažké kovy či chlór, pri ktorého horení sa uvoľňuje do prostredia dráždivý chlórovodík, alebo vysoko toxické dioxíny. Dokonca vo Valalikoch boli kvôli hustému dymu pripravení na evakuáciu," uviedol Ladislav Hegyi zo SPZ, ktorá žiada od ministra životného prostredia Lászlóa Miklósa dôkladné vyšetrenie havárie. Zároveň trvá na posúdení možnosti nahradiť spaľovanie komunálneho odpadu intenzívnym recyklačným programom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári