V polícii zúri re(dez)organizácia, občania trpte
Od januára nastali v polícii veľké "čachre". Zmenil sa systém vyšetrovania, vznikli nové oddelenia. Minister vnútra zmeny zdovodňoval tým, že sa chce priblížiť k občanom, aby policajti boli vždy tam, kde ich je treba. Ďalšou novotou je zavedenie tzv. skráteného vyšetrovania, ktorého účelom bolo čo najskôr vyriešiť a spracovať menej závažné prípady, ktorých je najviac.
Od zavedenia zmien ubehol polrok. Výsledky sú však úplne iné, ako sa plánovalo. Na policajtov v peších službách zabudnite. V prípade, že potrebujete od policajtov pomoc, vo vyslovene naliehavých prípadoch dokážu byť na mieste aj v priebehu troch minút. Ak ale nahlásite vykradnuté auto alebo pivnicu, môžete si rovno v zamestnaní nahlásiť dovolenku.
Pred reorganizáciou riešilo tieto prípady v Košiciach osem obvodných oddelení, no teraz vyšetrovanie prevzali na celom území mesta štyri oddelenia skráteného vyšetrovania. Na jedného spracovateľa pripadne niekedy aj viac ako sto spisov. Z toho vyplýva, že ak policajt chce dodržať stanovené lehoty na ich administratívne ukončenie, môže pracovať len povrchne. S rovnakými problémami sa boria aj vyšetrovatelia.
Negatívnu kritiku však vedenie ministerstva neprijíma. "Kto sa nevie stotožniť s reorganizáciou, nemá čo v Policajnom zbore hľadať!" Takto nejako znela veta jedného z najvyšších v rezorte, a tak riaditelia, ktorí chcú ostať na svojich miestach, museli sklopiť hlavy. Ale v konečnom dôsledku na tento "bordel" doplatia najviac občania.
(tnt)
Kradnú už aj na onkológii
Drzosť niektorých ľudí, ak ich tak vôbec možno nazvať, nepozná hraníc. Vreckárom a iným malým zlodejíčkom, o ktorých je reč, už nič nie je sväté. Košičanom sa síce napáči, keď prídu v električke alebo autobuse o peňaženku, ale aby niekto okrádal ťažko choré deti, hospitalizované na oddelení detskej onkológie FNsP na Triede SNP a ich rodičov, ktorí tam s nimi trávia bezsenné noci, to tu ešte nebolo.
Nedávno chytili lekári pracujúci na oddelení priamo pri čine 17-ročného mládenca, ktorý si chcel za bieleho dňa po vniknutí do zdravotníckych priestorov privlastniť majetok personálu. Iba niekoľko dní predtým po otvorení vchodových dverí oddelenia zatiaľ neznámy dlhoprstý ukradol v jednej z nemocničných izieb mobil matky chorého dieťatka. Z izieb pomizli už aj mnohé iné veci a preto personál prijal opatrenie, ktoré by malo podobným nešvárom zamedziť. Konkrétne, zamkli vhodové dvere, cez ktoré sa zlodeji dostávali na oddelenie. Tých, ktorí radi nakupujú zadarmo, možno týmto krokom odradia, ale rodičia ťažko skúšaných detí majú o jednu starosť viac. Len vďaka nenechavým hyenám musia dochádzať za lekármi cez suterén, veľakrát s malými pacientami v náručí. Lekári s nimi súcitia, pozerajú na nich ľútostivými pohľadmi. Ale inej pomoci niet.
Nečudo, že sa v takej chvíli do mysle vkradne starý zákon zpred dvoch tisícročí, ktorý v mnohých arabských krajinách funguje dodnes. Slováci ho poznajú najmä zo známeho predstavenia Radošínskeho naivného divadla - Jánošík. Tam zákon reprodukovali dvoma vetami: Kradol? Aby viac nekradol, odťať.
Miroslav SAMBOR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári