všetky peniažky zarobené oddnes až do konca tohto roka už sú len vaše. Dnešok je dňom daňovej slobody, počnúc ktorým prestávajú daňoví poplatníci pracovať na výdavky štátu, resp. verejnej správy a začínajú zarábať pre seba. Tento rok sa tento dátum posunul oproti vlaňajšku o jeden deň skôr, čiže na štát zarábame o jeden deň menej ako vlani. Deň daňovej slobody vyhlasuje každoročne od roku 1999 Združenie daňových poplatníkov Slovenska a vypočítava ho podľa podielu výdavkov štátu na hrubom domácom produkte.
"Oproti minulému roku, keď deň daňovej slobody pripadol na 4. jún, došlo v oblasti celkového daňového a odvodového zaťaženia k miernemu zlepšeniu," uviedol Martin Chren zo Združenia daňových poplatníkov Slovenska. "Deň daňovej slobody oslavujeme tento rok skôr preto, že výška celkovej miery prerozdelenia klesla zo 42,2 percenta hrubého domáceho produktu v minulom roku na 41,7 percenta," vysvetlil. Čiže z každej zarobenej koruny si štát na daniach a povinných platbách prerozdelí necelých 42 halierov. V porovnaní s ostatnými krajinami sa Slovensko nachádza uprostred pomyselného rebríčka odvodového a daňového zaťaženia. Krajinami s najnižším zaťažením je napríklad Hongkong alebo USA, kde deň daňovej slobody pripadá na 11. apríl, napríklad Česi ho tento rok majú až 15. júna.
Odvodová povinnosť firiem sa znížila z 36,8 percenta na 35,4 percenta, spolu s daňou z príjmu tak zamestnávateľ z každej koruny, ktorú vyplatí na mzdách, zaplatí 52 halierov štátu, a zamestnanci dostanú zvyšných 48 halierov. Napriek zlepšeniu však samotný občan na svojej peňaženke pozitívny dosah nepocíti, na svedomí to majú vyššie odvody do dôchodkového systému o 0,6 percenta z hrubej mzdy. V roku 2000 pripadol deň daňovej slobody na 9. júna a v rokoch 2001 až 2003 to bol 4. jún.
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári