klub KDH zvýšenie cien nepodporí a chce nájsť iné riešenie.
Dopravný podnik predložil dva alternatívy - prvý návrh počíta so zdražením jednorázových cestovných lístkov z 12 na 14 Sk. Mesačník, za ktorý sa dnes platí 390, by mal zdražieť na 450 korún. Druhá alternatíva počíta so zdražením jednorázového lístka dokonca na 15 Sk.
"Poslanecký klub KDH nebude hlasovať za zvýšenie cien cestovného z viacerých dôvodov. Hromadná doprava sa dotýka obrovského počtu občanov, starých i mladých, chorých i zdravých, preto sa každá zmena musí zvažovať čo najcitlivejšie. Ďalším dôvodom je fakt, že keď sme na začiatku roka schvaľovali rozpočet, boli sme ubezpečovaní vedením dopravného podniku, že keď im schválime toľko, koľko žiadajú, udržia ceny na súčasnej úrovni. Neprešiel ani polrok a už máme na stole návrh na zvýšenie," vysvetľuje šéf poslaneckého klubu KDH Emil Kočiš (snímka na titulnej strane).
Poslanecký klub kresťanských demokratov zastáva názor, aby sa najprv relevantne preskúmalo hospodárenie DPMK a zvážila nevyhnutnosť a ak sa ukáže, že áno, odporúča radšej siahnúť na iné zbytočné položky v rozpočte a presmerovať ich ako dotáciu mesta do dopravného podniku.
"V správe o hospodárení v DPMK sú niektoré sporné vety, najmä o odpisoch, ktoré si budem chcieť nechať vysvetliť, pretože z napísaného mi to jasné nie je. Zaujala ma aj skutočnosť uvedená v správe, že na vymáhanie pohľadávok platia advokáta za vyše dva milióny. Myslím si, že toľko nezarobí ročne ani generálny riaditeľ a efektívnejšie by bolo zamestnať právnika. Stále si nie sme istí, či sa v dopravnom podniku hospodári dobre a či naozaj nie sú rezervy, ako to zlepšiť," dodal Kočiš.
Aj šéf poslaneckého klubu SDKÚ Igor Laskovský (na snímke) si myslí, že najprv by mali mať poslanci k dispozícii audit fungovania podniku, ktorý by ukázal, kde sú alebo nie sú ekonomické rezervy.
"Na prvý pohľad vyzerá zvýšenie naozaj logicky, nafta, elektrina i DPH išli hore a ceny lístkov sa nezvyšovali tri roky. Zvýšenia sa určite odzrkadlia na fungovaní dopravy. Ako klub sme zatiaľ o ňom nerokovali, či to podporíme, sa zatiaľ nevie. Necháme si veci vysvetliť," hovorí Laskovský.
Poslanec Kočiš navrhuje, aby sa peniaze navrhované na podľa neho zbytočné a neopodstatnené výdavky presunuli ako dotácia do dopravy s cieľom udržať cenu.
"Som rozhodne proti nákupu notebookov, predložená analýza hovorí, že pre 80 poslancov by to stálo 7,3 milióna korún. Nemyslím si, že by to naozaj mestskí poslanci potrebovali. Ani to, že by sa tým odbúrali náklady na papierové vyhotovenie dokumentov. Podľa mojich prepočtov stojí papier na celé volebné obdobie asi 500-tisíc korún, čo je v porovnaní s vyše siedmimi miliónmi zanedbateľné. Naviac je veľmi otázne, koľkí poslanci by s notebookmi vedeli skutočne pracovať a koľkí by takto urobili radosť len svojim deťom a vnúčencom. Pretože kto už s notebookom pracuje, ten ho má. Túto sumu by som presunul do dopravy, rovnako ako osem miliónov, ktoré mesto navrhuje navýšiť pre súkromnú spoločnosť starajúcu sa o verejné osvetlenie."
Kočiš chce, aby vedenie mesta rokovalo so spoločnosťou Veros a upravilo zmluvu tak, aby nebola pre mesto nevýhodná. Kritizuje fakt, že poslanci nevedeli, že so správou osvetlenia získala firma aj možnosť prenajímania reklamy na stĺpoch, z čoho získava niekoľko miliónov ročne. Kočiš je presvedčený, že tento príjem by sa mal vrátiť mestu.
Poslanec Laskovský (SDKÚ), ktorý na minulom zastupiteľstve navrhol, aby sa pripravila analýza nákupu notebookov pre poslancov, uznáva, že je to pre mesto nevýhodné a ich kúpu už presadzovať nechce. "Nemyslím si však, že sedem miliónov pomôže problém s dopravou vyriešiť," hovorí Laskovský.
Ľavičiari o zvýšení cestovného zatiaľ nerokovali, predseda klubu Ján Frajt (SDA) si však myslí, že to zrejme bude nevyhnutné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári