miliónov korún. Táto suma vznikla po ukončení dohodovacieho konania, ktoré sa konalo na základe nespokojnosti jednotlivých zriaďovateľov s pridelenými finančnými prostriedkami na prevádzku jednotlivých škôl v tomto roku.
"Pôvodne žiadali zriaďovatelia na vykrytie nedostatku peňazí pre tento rok približne 520 miliónov. V tejto sume však už boli zarátané aj záväzky z roku 2003 vo výške 70 miliónov korún. Po prehodnotení a vyargumentovaní jednotlivých položiek sa však ukázalo, že je potrebných ešte 280 miliónov," uviedla vedúca oddelenia ekonomických činností Krajského školského úradu v Košiciach Ing. Viera Kováčová.
Prednostka KŠÚ Mgr. Helena Jeníková ju doplnila.
"Na tento rok máme k dispozícii vyše štyri miliardy korún, no potrebných sa ukazuje byť aj ďalších 280 miliónov. Tieto peniaze však nemáme, preto sme požiadavku nasmerovali na Ministerstvo školstva. Zatiaľ nám žiadna odpoveď neprišla, žiadosť je na medzirezortnom konaní medzi ministerstvom školstva a ministerstvom financií."
Na otázku, či v dôsledku nedostatku peňazí môže dôjsť k zatváraniu škôl odpovedala: "Ťažko to takto špecifikovať. Isté je, že k určitej racionalizácii dôjsť musí. Počet žiakov totiž klesá, naopak učiteľov je čoraz viac. Vo väčších mestách už túto potrebu pochopili, horšie to majú v obciach, kde je len jedna škola."
Ako dodala, v Košickom kraji je momentálne 333 základných škôl a zriaďovatelia majú na nastavenie systému ich fungovania na základe finančných tokov tri roky. "Ide o trojročné prechodné obdobie, počas ktorého majú zriaďovatelia zaručených 95 % upraveného rozpočtu z predchádzajúceho roka. Prvé kroky v racionalizácii začali už tí zriaďovatelia, ktorí majú väčší počet škôl, napríklad Magistrát mesta Košice, či Vyšší územný celok. Podľa môjho názoru môže byť správnym riešením spájanie materských a základných škôl. Dokonca už je zaregistrovaných niekoľko takých žiadostí," vysvetľuje prednostka KŠÚ.
Jednotlivé školy si však ťažkajú aj na zlé technické vybavenie, niektoré školy potrebujú rozsiahle opravy. "Kapitálové investície činia 750 korún na jedného žiaka. Ak sa to spočíta a zriaďovateľ má viacero škôl, je to slušná suma. My evidujeme požiadavky na riešenie havarijných situácií, no školy neraz žiadajú peniaze aj v prípade, že o takýto problém nejde. Veď ak niekde odpadne meter omietky, to ešte nie je havarijná situácia. Samospráva si musí dať školu dohromady, my na opravy kasu nemáme. V tejto súvislosti napríklad košický magistrát podal štyri projekty na čerpanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov."
K piatim mesiacom činnosti H. Jeníková uviedla, že kým pred zriadením KŠÚ od 1. januára 2004 komunikoval bývalý odbor školstva Krajského úradu v Košiciach s 11 zriaďovateľmi škôl, teraz je to až 350 rôznych zriaďovateľov. "Usmerňujeme ich v oblasti školskej legislatívy a poskytujeme metodickú pomoc."
Do pôsobnosti KŠÚ v Košiciach patrí 1859 škôl a školských zariadení. Úrad je zriaďovateľom dvoch bilingválnych gymnázií a 53 špeciálnych základných škôl, ktoré navštevujú najmä deti z rôznym postihom a žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári