PRANOSTIKA
Mesiac, ktorý práve začína, je konečne prvým letným a po tohtoročnej mokrej a studenej jari prinesie, dúfajme, už aj príjemnejšie a teplejšie dni.
Naši predkovia však oddávna upozorňujú - jún je krásny mesiac, ale vonia dažďom. Varovný prst je v tomto prípade opodstatnený, veď v pranostickom vodopáde roka je azda najslávnejšou prípoviedka z ôsmeho júúnového dňa - o Medardovej kvapke, ktorá nám, obyčajne studená, lezie za golier neraz aj ďalších štyridsať dní.
V niektorých rokoch však ešte pred Medardom nadíde naozaj hrejivý prísľub neskorej jari, keď 1. júna podľa starých kalendárov slávieval meniny Fortunát. Po ňom sa slnečný začiatok júna nazýva aj fortunátskou jarou. V minulosti bývala takou vydarenou, že ľudia z obáv, že jarné horúčavy zničia úrodu, chodievali v procesiách prosiť za dážď.
Vrúcne prosby na vlahu bývali už kedysi vyslyšané, čo všetci poznáme i zo súčasnosti, keď na konci prvej júnovej dekády nastáva slávne medardovské obdobie. Nad slnkom prehriaty európsky kontinent vtedy zvyknú doslova prihrmieť v sprievode studeného oceánskeho vzduchu výdatné búrkové zrážky. A ak sa najpopulárnejšia pranostika o štyridsaťdňovej medardovskej kvapke vyplní, stane sa, že dažde nás v niekoľkých vlnách súžujú a kazia dovolenky až do začiatku augusta.
Prvou pomedardovskou pocikanou etapou bývajú okolo 15. júna vítske dažde. Ustanovujú sa s pravdepodobnosťou až 65 percent a vrchol dosahujú práve okolo polovice júna. Za to, že sa v mokrom júnovom počasí v niektorých rokoch predsa len úplne nerozmočíme, vďačíme vľúdnejšej etape, ktorá nadchádza s pravdepodobnosťou až 70 percent na začiatku poslednej júnovej dekády okolo menín Alojzov (21. 6.) a je známa pod názvom - alojzovské leto. Ako to už býva, aby sme od rozmaznávajúceho hrejivého tepla nestratili otužilosť, v čase, kedy sa vytešujeme na jánske ohne a oslavy letného slnovratu, schladí nás druhá medardovská dažďová vlna - svätojánske dažde. Ustanovuje sa s pravdepodobnosťou okolo 60 percent a trvá niekedy až do prvých júlových dní. To vtedy, ak ju náhodou nevystrnadí ďalšie teplejšie obdobie - pavlovské leto, ktoré v priaznivejších obdobiach začína okolo menín Petrov a Pavlov (29. 6.).
Na všetky tieto alternatívy mali už naši predkovia naporúdzi výstižné pranostiky. Na vidieku sa dodnes vari jedným dychom hovorí: Netreba v júni o dážď prosiť, príde, keď začneme lúku kosiť. Prípoviedok o suchom júni je pomenej - tá najznámejšia je však i so zreteľom na svoje vínkové prepojenie sympatická: Ak v júni viac sucho ako mokro býva, urodí sa hojnosť dobrého vína. Ak sa vám ani jedna z nich nepáči, azda sa zavďačíme ďalšou: Čo z neba prší, nikomu neuškodí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári