do výšky šiesteho poschodia. Podobný zásah na tomto sídlisku nie je žiadnou výnimkou, majú ich minimálne raz za mesiac. V súvislosti s týmto posledným som si spomenula na to, ako si vtedajší minister Ján Čarnogurský hrdinsky vysúkal rukávy a išiel upratovať Luník IX. On robil, fotografi to zvečňovali a Rómovia sa prizerali. To isté sa dialo aj v piatok, keď boli rómski občania úžasne prekvapení, koľko neporiadku majú v šachte a nechápali, kto im to tam mohol navláčiť. Zrejme to boli obyvatelia Myslavy, prípadne Sídliska KVP, ktorí si dali tú námahu a po nociach vtrepali odpad, za ktorý mimochodom každý z nich povinne aj platí poplatky, práve do šachty na Hrebendovej ulici.
Keďže tento neporiadok nebol "rómsky", všetci domáci, bez toho, aby sa čo len jeden chopil lopaty, len postávali vonku a pozerali sa, ako asi 30-členná brigáda z Bytového podniku odpratáva preč množstvo bordelu, ktorý sa len v jedinom bloku zhromaždil. Koľko táto akcia, vrátane výjazdu hasičov, stála peňazí, tak nad tým sa radšej ani nezamýšľam.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Koľkých noviel sa ešte dočkáme?
Svetový deň bez tabaku, ktorý pripadol na včera, svojím priam ideálnym načasovaním perfektne nahral do rúk naším zákonodarcom. Tí totiž schválili novelu Zákona na ochranu nefajčiarov, ktorý svojho času vyvolal najmä u žien a mužov holdujúcich tabakovým výrobkom vášnivé polemiky.
Novela platiaca od dneška ukladá fajčiarom, aby si napríklad nezapaľovali na zastávkach autobusov či mestskej hromadnej dopravy, alebo v blízkosti tehotných žien. Pri porušení zákona môže jeho priestupca dostať po novom pokutu až do päťtisíc korún. Ale iba vtedy, ak dotyčného prichytia policajti priamo pri čine. A tu je, ľudovo povedané, pes zakopaný. Po prvé. Magistrát nemá ani zďaleka toľko "mestských", aby nerobili nič iné, iba sliedili a umravňovali týchto hriešnikov. Po druhé, ak by aj mali snahu striktne dodržiavať literu zákona, bolo by to možné iba pri zavedení kamerového monitorovacieho systému vo všetkých košických uliciach. A na to zas magistrát nemá peniaze. Práve v tejto súvislosti bude veľmi diskutabilné i samotné dokazovanie porušenia zákona. A to aj vtedy, ak fajčiara prichytí policajt priamo pri čine. Podľa niektorých poslancov, ktorí hlasovali za prijatie novely, totiž stačí, ak fajčiar jednoducho zašliapne cigaretu. Chýba dôkazový materiál, niet koho potrestať.
A to "najkrajšie", čiže (ne)fajčenie pri tehotných ženách, nakoniec. Mužovi či žene, ktorí sa budú chcieť vyhnúť konfliktu so zákonom, asi neostane nič iné, iba sa každej zástupkyne nežného pohlavia v ich okolí opýtať, či nečaká potomstvo. Nie každá, najmä v prvých mesiacoch tehotenstva, to má napísané na čele. Možno už onedlho uzrie svetlo sveta ďalšia novela, ktorá fajčiarom, ale i nefajčiarom vyrazí dych.
Miroslav SAMBOR
Autor: A oni sa len pozerali
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári