Slovenský národ je už zvyknutý na kdejaké voľby a referendá. Najbližšie náš zase jedny čakajú - voľby europoslancov. V súvislosti s nimi som nedávno
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
začula v autobuse útržok rozhovoru dvoch dám, ktoré pri pohľade na počernú rodinu rozvaľujúcu sa na zadných sedadlách, kládli jedna druhej otázku, že ak sa spojili voľby prezidenta s referendom, či by sa teraz s voľbami europoslancov nemohlo vyhlásiť referendum o nastupovaní do prostriedkov MHD len cez predné dvere. Reálne nám totiž hrozí, že v našom meste bude musieť klasický jednorazový cestovný lístok zdražieť z 12 minimálne na 14 korún a mesačný kupón z 390 na 430 až 450 Sk.
DPMK podľa štatistických tabuliek stráca na nich mesačne niekoľko tisíc korún. Zadarmo, aby sme nikomu nekrivdili, sa pritom nesnažia cestovať len rómski občania, ale napríklad i mnohí z tých, čo denne prekonávajú cestu z niektorého konca mesta do U.S. Steelu a späť. Osobne som bola pritom, keď kontrolóri prichytili šikovného hutníka, ktorý mal, v prípade potreby, vo vrecku špeciálny strojček na predierkovanie lístka. V opisovanej situácii boli však revízori rýchlejší...
Dopravný riaditeľ DPMK Bc. Štefan Dutko sa nad myšlienkou vyhlásiť referendum o nastupovaní len cez predné dvere síce pousmial, ale aj keď je jasné, že by sa tým cestovanie predĺžilo, nezavrhol ju. Vie si totiž zrátať, že by sa aj výrazne zmenšila možnosť využívať spoje MHD zdarma.
Košičania, čo poviete, vyhlásime referendum o nastupovaní len cez predné dvere?
Alžbeta LINHARDOVÁ
* * *
Zložitá operácia pre počítač
Do konca mája mala dostať každá domácnosť vyúčtovanie za dodávku tepla, teplej vody a poplatkov spojených s užívaním bytov. Správcovia predložili účet a povinnosťou každého je vyrovnať svoje dlhy, prípadne čakať, že sa mu niečo z preddavkových platieb vráti. Niektorým sa z toho možno zatočila hlava, iní majú radosť, že hospodárili dobre.
Točenie hlavy a starosti sa nekončia, ale začínajú, keď sa snažíte vyrovnať si účty. Keď nechcete platiť navyše aj za šek, radšej sa vyberiete priamo na družstvo, aby ste nejakú korunu ušetrili. Neušetríte. Tam vám zas naúčtujú správny poplatok. Vyšší ako by ste zaplatili na pošte.
Vo vyúčtovaní máte každú položku prehľadne rozpísanú. Za niečo ste dostali preplatok, v niečom ste sa dostali na nulu. Väčšinou ste však v červených číslach. Plusy a mínusy vám nikto nezráta. Nedoplatok musíte pod hrozbou sankcie vyplatiť do 15 dní. A preplatok? Napíšte ako s ním má správca naložiť alebo si príďte po peniaze osobne. Za teplo a teplú vodu ste napríklad spotrebu prešvihli o 1500 Sk. Za iné služby vám vyšlo kladné číslo. Zaplatiť však musíte prvú sumu, teda nie 900 Sk. So zvyškom vo váš prospech sa nikto neponáhľa.
Mohli by sme skúsiť aj opačné garde. Napísať správcovi, že nedoplatok neuhradíte a peniaze budete istý čas využívať podľa vlastného uváženia - teda úročiť ho. Podobne ako on váš preplatok. Aspoň niekoľko mesiacov. Nech počká tak ako vy. Aj tak je v neporovnateľnej výhode. Jemu sa úročí vždy vyššia čiastka, keďže drží v talóne na svojom účte všetky preplatky.
Točenie hlavy neprestáva ani pri osobnej návšteve. Na družstve sa točíte od dverí k dverám. Sumáru sa vo všeobecnej učtárni nedočkáte. V jednych vám vrátia 20 Sk za anténu, v iných zopár drobných za inú položku. Ale na jednom mieste od vás inkasujú to, čo im dlhujete. Potrebujete naozaj pevné nervy a pri dnešnej technike aj počítadlo. Sčítavanie plusov a mínusov je pre počítač príliš zložitá operácia.
Kveta PODHORSKÁ
Autor: Rozhodne o tom referendum?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári