vybavil zdravotný preukaz Európskej únie. Ak si Slováci platia zdravotné poistenie v niektorej z členských krajín EÚ, majú nárok na plnú zdravotnú starostlivosť v danom štáte, aj na Slovensku. Avšak bez spomínaného "europreukazu" si ju nemôžu doma uplatniť.
"Všeobecná zdravotná poisťovňa zaznamenáva prekvapujúco nízky záujem o preukaz poistenca Európskej únie. Od nášho vstupu do únie naši pracovníci vydali približne iba 650 týchto preukazov, aj keď napríklad len v Českej republike pracuje podľa odhadov asi 75-tisíc našich občanov," konštatuje hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne Milan Velecký.
Ako nás M. Velecký informoval, nárok na zdravotný "europreukaz" majú občania s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorí pracujú a sú poistení v ktorejkoľvek inej členskej krajine EÚ. Splnomocňuje ich, a tiež ich nezaopatrených rodinných príslušníkov, na zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu nielen v krajine, kde pracujú a sú poistení, ale aj na Slovensku.
V zahraničí legálne pracujúci Slováci a ich nezaopatrení rodinní príslučnísi sa pritom môžu nechať ošetriť na Slovensku nielen vtedy, ak ich počas návštevy domovskej krajiny zastihne choroba alebo nejaký úraz. Je na ich rozhodnutí, v ktorej krajine sa nechajú ošetriť - či tam, kde pracujú, alebo tam, kde majú trvalý pobyt.
Ak aj vy patríte k legálne pracujúcim v niektorej z členských krajín EÚ a ste momentálne na Slovensku, nezabudnite si pred odchodom v zdravotnej poisťovni vybaviť modrý zdravotný preukaz.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári