oboznamujú ľudí s novinkami v oblasti geneticky modifikovaných (GM) potravín a poľnohospodárskych plodín.
"Je to pomerne nová téma, keďže slovenskí spotrebitelia s ňou doteraz neboli nejako výrazne konfrontovaní, čo sa však udeje už v najbližších týždňoch. V rámci našej kampane preto ľudí informujeme, čo vlastne génové manipulácie znamenajú, pripravujeme ich, ako sa zachovať, keď na takéto výrobky v obchode naďabia, na čo si dávať pozor," vysvetľuje hovorca Greenpeace Juraj Rizman.
Od nášho vstupu do EÚ platia nové, prísnejšie pravidlá pre označovanie GM potravín. GM potraviny sú podľa Greenpeace ďalším experimentom s nepredvídateľnými účinkami na ľudské zdravie a životné prostredie. Súčasné vedecké pochopenie genetiky je obmedzené a vedci nepoznajú dlhodobé dôsledky konzumácie týchto potravín. Rovnako nie sú známe dlhodobé dopady na životné prostredie, čo je dôvodom, prečo európska verejnosť podľa prieskumov takto upravené potraviny vo svojom jedálničku odmieta. "Napriek tomu sa GM prísady objavujú v našom jedle bez adekvátneho zaručenia ich bezpečnosti, aj keď s tým väčšina spotrebiteľov nesúhlasí," dodáva hovorca.
Najčastejšie sú geneticky upravovené dovážané potraviny ako sója, kukurica a repka olejná. Tie môžu byť použité aj ako prímesy v najrôznejších potravinách od čokolády cez nápoje po margarín. Označenie či ide o potraviny, ktorých súčasťou sú GM prísady nájdete malými písmenami v zložení produktu na zadnej strane balenia. "Toto označenie by sa podľa noriem EÚ malo zlepšiť, my sme však doteraz takéto potraviny na trhu u nás ešte neobjavili. V Európe väčšina výrobcov potravín garantuje, že nepoužívajú GM prísady. Avšak s príchodom prísnejšieho označovacieho systému na takéto možno už čoskoro naďabíte, keďže nie všetky obchodné siete na Slovensku nám vedeli zaručiť, že sa u nich takéto potraviny v dohľadnom čase neobjavia," pokračuje Juraj Rizman.
Greenpeace preto vyzýva spotrebiteľov k aktivite. Pri nákupe si okrem ceny všímajte i zloženie výrobkov, ktoré si dávajú do nákupného košíka. "Nemalo by nám byť jedno, čo jeme, preto sa aj s vašou pomocou chceme postarať, aby sa aj osatní spotrebitelia na Slovensku dozvedeli o výskyte GM potravín. Keď na nejaké naďabíte, dajte nám vedieť, túto informáciu zverejníme, každý má predsa právo výberu," dokončil Juraj Rizman so slovami, že zákon EÚ má žiaľ, i svoje nedostatky. Neexistuje tu totiž povinnosť označovať mäso a mliečne výrobky pochádzajúce zo zvierat kŕmených geneticky modifikovanými potravinami. Organizácia Greenpeace preto plánuje aj naďalej presadzovať ešte prísnejšiu legislatívu v prospech informovanosti spotrebiteľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári